Գեւորգ Կոստանյանին կալանավորելու որոշման դեմ վճռաբեկ բողոք է ներկայացվել
Ազգային ժողովի ՀՀԿ խմբակցության նախկին պատգամավոր, նախկին գլխավոր դատախազ Գեւորգ Կոստանյանի կալանավորման որոշումը բողոքարկվել է Վճռաբեկ դատարան:
«Հայկական ժամանակ»-ի հարցին ի պատասխան՝ տեղեկացրեց Կոստանյանի պաշտպան Գեւորգ Գեւորգյանը:
2019 թվականի դեկտեմբերի 11-ին պաշտպանները Վերաքննիչ դատարանին էին բողոքարկել Կոստանյանին կալանավորելու վերաբերյալ Առաջին ատյանի դատարանի որոշումը։ Բողոքի քննարկումից հետո՝ դեկտեմբերի 26-ին, Վերաքննիչ դատարանը՝ դատավոր Կարեն Մարդանյանի նախագահությամբ, հեռացել էր խորհրդակցական սենյակ, եւ դեկտեմբերի 31-ին որոշել էր մերժել բողոքը՝ ուժի մեջ թողնելով կալանավորման որոշումը:
Կոստանյանը Մարտի 1-ի գործով ներգրավվել է որպես մեղադրյալ նոյեմբերի 24-ին: ՀՔԾ-ն նրան 48 ժամ էր առաջարկել՝ վարույթն իրականացնող մարմին ներկայանալու եւ մեղադրանք առաջադրելու համար: 48 ժամը լրանալուց հետո ՀՔԾ-ն նրա նկատմամբ հայտարարել էր հետախուզում՝ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու վերաբերյալ միջնորդություն ներկայացնելով դատարան:
Մեր տեղեկություններով՝ Կոստանյանը որպես մեղադրյալ է ներգրավվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի մի քանի հոդվածներով՝ պաշտոնեական դիրքի չարաշահման, պաշտոնեական կեղծիք կատարելուն դրդելու, ծանր կամ առանձնապես ծանր հանցագործությունը պարտակելուն դրդելու եւ ծանր կամ առանձնապես ծանր հանցագործության վերաբերյալ քրեական գործով ապացույց կեղծելուն դրդելու համար: