Մենք չէինք անի նման հայտարարություն, եթե որևէ վտանգ չլիներ. Ռեւազյանը՝ Իրաքի և Իրանի օդային տարածքները շրջանցելու մասին
Որպես Քաղավիացիայի կոմիտե՝ մենք պարտավոր ենք հայտարարել ցանկացած ռիսկի մասին, որ կարող է առաջանալ չվերթի ընթացքում: Այս մասին այսօր ասուլիսի ժամանակ ասաց Քաղավիացիայի կոմիտեի նախագահ Տաթևիկ Ռեւազյանը՝ խոսելով երեկ տարածած հայտարարության մասին:
Քաղավիացիայի կոմիտեն առաջարկում էր շրջանցել Իրանի եւ Իրաքի օդային տարածքները: «Բայց, ի վերջո, ավիաընկերությունն է թռիչքային անվտանգության պատասխանատուն, և ինքն է որոշում կայացնելու՝ մեր առաջարկներին հետևի, թե ոչ»,-ասաց Ռևազյանը՝ հավելելով, որ չէին անի նման հայտարարություն, եթե որևէ վտանգ չլիներ: Նրա պնդմամբ՝ այս առաջարկները գալիս են միջազգային կառույցներից, իսկ թե ինչքան կշարունակվի այս իրավիճակը, Ռեւազյանի պնդմամբ, հիմա հնարավոր չէ ասել. դա կախված է Ուկրաինայի միջազգային ավիաընկերության օդանավի վթարի քննության հետ: «Պետք է ժամանակ, որ հասկանան, թե ինչից է առաջացել վթարը, որտեղ է խնդիրը և ինչպես վերացնել այն»,- ասաց Ռեւազյանը:
Հիշեցնենք, որ հունվարի 8-ին Թեհրանում կործանվել էր Ուկրաինայի միջազգային ավիաընկերության Boeing 737 օդանավը, որի հետևանքով զոհվել է 176 մարդ: Ավիաաղետից երկու օր անց Իրանը խոստովանել էր, որ հարվածել են ինքնաթիռին, քանի որ այն այդ պահին թռչելիս է եղել ռազմական կարեւոր օբյեկտներից մեկի վրայով: