Հայաստանի դեմ հիբրիդային պատերազմ է մղվում
Տարին սկսվեց տարածաշրջանում լարվածության աննախադեպ աճով: Թե ինչպես կզարգանան իրադարձությունները՝ ժամանակը ցույց կտա, բայց փաստն այն է, որ իրավիճակը խիստ անկանխատեսելի է, եւ այդ ամենը տեղի է ունենում մեր տարածաշրջանում՝ Հայաստանի «քթի տակ»: Ակնհայտ է, որ եթե անգամ ամեն ինչ ավարտվի ընդամենը Իրանի նկատմամբ Արեւմուտքի պատժամիջոցների խստացմամբ, դա նույնպես որոշակի ազդեցություն կունենա Հայաստանի վրա, բայց չի բացառվում նաեւ ռազմական գործողությունների հավանականությունը, իսկ դա նշանակում է, որ իրավիճակը կարող է կտրուկ սրվել նաեւ հայ-ադրբեջանական շփման գծում: Որքանո՞վ է Հայաստանը պատրաստ իրադարձությունների այդպիսի զարգացմանը:
ՀՀ զինված ուժերը եւ պետական մյուս ինստիտուտները, վստահաբար, պատրաստ են իրադարձությունների ցանկացած զարգացման: Ավելի քան 25 տարի շարունակվող «ոչ պատերազմ, ոչ խաղաղություն» վիճակը մեզ ստիպել է ամեն պահի պատրաստ լինել ֆորսմաժորային զարգացումների: Բայց միայն պետական ինստիտուտների պատրաստվածության մակարդակը բավարար չէ, որովհետեւ ժամանակակից պատերազմները, որպես կանոն, հիբրիդային են, այսինքն՝ հակառակորդը գործում է ոչ միայն շփման գծում եւ ոչ միայն ռազմական մեթոդներով, այլեւ կիրառում է տեղեկատվական տեխնոլոգիաներ, փորձում է ազդել հանրային գիտակցության վրա, հակառակորդ երկրում դաշնակիցներ գտնել, նրանց միջոցով հասարակության մեջ անվստահություն սերմանել սեփական իշխանությունների նկատմամբ եւ այլն: Որքանո՞վ են խոցելի մեր պետությունն ու հասարակությունն ա՛յս առումով:
Թե լարվածության աճին զուգընթաց քանի նոր Դիանա Հարությունյաններ կբացահայտվեն՝ այնքան էլ էական չէ: Շատ ավելի էական է այն, որ Հայաստանի քաղաքական-հասարակական շրջանակներում, ցավոք, բավականաչափ պարարտ հող կա հակառակորդ(ներ)ի կողմից մեր դեմ հիբրիդային պատերազմ վարելու համար: Ընդ որում՝ այդ շրջանակները կարելի է բաժանել երկու մասի: Մի մասը շատ հստակորեն ծառայում է այլ պետությունների շահերին (իսկ դրանք միշտ չէ, որ համընկնում են Հայաստանի շահերի հետ), մյուս մասը պարզապես գործում է Հայաստանի պետական շահերի դեմ՝ առաջնորդվելով բացառապես սեփական քաղաքական-կուսակցական շահերով եւ «ինչքան վատ, այնքան լավ» սկզբունքով: Ընդ որում՝ այնպես չէ, որ ձեռքերը ծալած սպասում են, թե երբ ինչ-որ վատ բան կլինի, որ անմիջապես աշխուժանան, ամեն ինչի համար մեղադրեն իշխանություններին ու ասեն «բա ինչի՞ մեր ժամանակ տենց չէր»:
Նրանք նաեւ ակտիվորեն աշխատում են, որ այդ «ինչ-որ վատ բանը» տեղի ունենա: Օրինակ՝ մատնագրեր են ուղարկում Մոսկվա (թե ինչ թաքնված հակառուսական քաղաքականություն են իրականցնում Հայաստանի իշխանությունները, եւ ինչ «անհասկացող» են ռուսները, որ չեն պատժում նրանց), միջազգային կառույցներին են մատնագրեր ուղարկում (թե մարդու իրավունքների ինչ ահավոր խախտումներ են տեղի ունենում Հայաստանում), հայտարարություններ են տարածում, թե տեսեք՝ Հայաստանում դատական համակարգն անկախ չէ, հետեւաբար՝ օտարերկրյա ներդրումները պաշտպանված չեն, եւ չարժե ներդրումներ անել Հայաստանում, իշխանությունների եւ բանակի գեներալիտետի միջեւ առկա անվստահության մասին են խոսում, Արցախի իշխանություններին են կոչ անում տարաձայնություններ ունենալ ՀՀ իշխանությունների հետ, եւ այսպես շարունակ: Ու ամենացավալին այն է, որ այդ ամենն արվում է ոչ թե ֆեյսբուքյան ֆեյք օգտատերերի, այլ տասնյակ հայկական լրատվամիջոցների եւ իրական հասարակական-քաղաքական գործիչների միջոցով: