Քոչարյանի եւ մյուսների գործով դատական նիստին քիչ առաջ վիճաբանություն տեղի ունեցավ կողմերի միջեւ: Տուժողի իրավահաջորդ Էդիկ Հարությունյանը, առարկելով պաշտպանների՝ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու վերաբերյալ միջնորդության դեմ, ասաց.
«Թող հարգելի պաշտպանները հարգեն Մարտի 1-ը, այլապես կհայտնվեն մեր տեղում»: Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Հայկ Ալումյանը հայտնեց, որ իրենց հասցեին սպառնալիք է հնչել: Նա խնդրեց տրամադրել դատական նիստի ձայնագրությունը, որպեսզի ամբողջովին լսի տուժողի ներկայացուցչի խոսքը, եւ կարողանա արձագանքել դրան:
Ամբաստանյալ Ռոբերտ Քոչարյանն էլ ասաց, որ դիմում են դատարանին՝ դատական նիստի ձայնագրությունը հրապարակելու համար: Դատավորը հայտնեց, որ այս պահին դա հնարավոր չէ, սակայն այն ավելի ուշ կտրամադրվի իրենց: Իրավիճակը լարվեց նաեւ նիստերի դահլիճում, ինչից հետո կարգադրիչները քաղաքացիներից մեկին դուրս հրավիրեցին դահլիճից: