Երեւանի Անգլիական այգում պլանետարիումի հետաձգված բացումը տեղի կունենա սույն թվականի փետրվարի 21-ին: Այս մասին մեզ հետ զրույցում նշեց պլանետարիումի տնօրեն Գրիգոր Մաշուրյանը: Կենտրոնի բացումը նախատեսված էր դեկտեմբերի 31-ին, սակայն, նրա խոսքով, հետաձգվել էր տեխնիկական պատճառներով:
Նշենք, որ ինչպես ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, Երեւանում կբացվի առաջին պլանետարիումը, որի վճարը թանկ չի լինի, մոտավորապես կինոթատրոնների տոմսերի գնի:
Պլանետարիումը գմբեթաձեւ կառույց է, որի ներսում ցուցադրվելու են 360° ֆիլմեր տիեզերքի մասին: Ֆիլմերը կլինեն տիեզերքի ծագման, աստղերի, մոլորակների ձեւավորման, տիեզերագնացության եւ տիեզերական տեխնոլոգիաների զարգացման մասին:
Այդտեղ հնարավոր է տեղավորել մինչեւ 50 մարդ, որոնք կկարողանան պառկել պարկերի վրա եւ նայել աստղային երկնքին, իսկ էկրանը կունենա 14 մ տրամագիծ: