Կառավարությունը առաջին անգամ 183 փախստական ընտանիքների բնակարանով է ապահովելու. Սուրեն Պապիկյան
ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանն այսօր իր ամփոփիչ ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց, որ 2019 թ.-ին 483 սուբվենցիոն հայտ է հաստատվել, որոնցից 462-ը կյանքի են կոչվել: Ծրագրերի գումարը կազմում է 16,4 մլրդ դրամ, որից համայնքային ֆինանսավորումը կազմում է 6,8 մլրդ, իսկ պետական ֆինանսավորումը՝ 9,6 մլրդ դրամ:
Նախարարը ներկայացրեց մի շարք ծրագրեր, որոնցից կարևորագույններից է համայնքներում կատարված ասֆալտապատման աշխատանքները, որոնք կազմել են շուրջ 112 կմ: Ընդհանուր ասֆալտի նորոգում և հիմնանորոգում կատարվել է մոտ 360 կմ-ի համար: Խմելու ջրի և ջրահեռացման համակարգում եղել է 41 սուբվենցիոն ծրագիր, իսկ 32 համայնքների 39 բնակավայրերում իրականացվել է ոռոգման համակարգի աշխատանքներ:
16 համայնքներում ֆինանսավորվել է գազաֆիկացման անցկացումը, 58 համայնքներում անցկացվել է լուսավորության համակարգի ներդրում, և սրանք էներգախնայող համակարգեր են:
Պապիկյանի պնդմամբ՝ մինչև այս իշխանության պաշտոնավարման ավարտը, ծրագիր կա՝  ՀՀ շուրջ 75% համայնքներում կառուցել կամ նորոգել մանկապարտեզներ: Այս տարի հաջողվել է 25 մանկապարտեզ վերանորոգել և հիմնանորոգել:
Նախարարի կարծիքով՝ մեծ ձեռքբերում է նաև, որ 2018 թ.-ի համեմատությամբ Սևանի մակարդակի 6 սմ-ի տարբերություն կա: Սա բավականին մեծ քանակ է, որովհետև 1 սմ-ը մոտ 13 մլն խորանարդ մետր է, և այսքան ջուրն այս տարի խնայվել է:
«Ադրբեջանական պատերազմի ընթացքում ՀՀ եկած մեր բազմաթիվ հայրենակիցներ դեռ անօթևան են»,- ասաց նախարարը՝ հավելելով, որ տարիների ընթացքում լուծվել է մարզաբնակ հայրենակիցների խնդիրները, իսկ Երևանում բնակվողները դուրս են մնացել այս ծրագրից: Նրա պնդմամբ՝ այս տարի վերաբաշխման և խնայված միջոցների արդյունքում 112 ընտանիքների համար միջոցներ են տրամադրվել:
«2020 թ.-ին առաջին անգամ կառավարությունը տրամադրում է շուրջ 2 մլրդ 270 մլն դրամ՝ փախստական ընտանիքներին բնակարանով ապահովելու համար: Ակնկալվում է 183 ընտանիքների բնակարանով ապահովել 2020-ին»,- եզրափակեց Պապիկյանը: