Ռոբերտ Քոչարյանի եւ մյուսների գործը քննող դատավոր Աննա Դանիբեկյանին հետապնդած երիտասարդներ Նարեկ Մութաֆյանի եւ Սարգիս Օհանջանյանի վերաբերյալ քրեական գործը մակագրվել է Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Արմինե Մելիքսեթյանին:
«Դատալեքս» դատական տեղեկատվական համակարգից «Հայկական ժամանակ»-ը տեղեկացավ, որ դատավոր Տաթեւիկ Գրիգորյանը, որին ի սկզբանե մակագրվել էր այս գործը, գտնվում է արձակուրդում, ինչով պայմանավորված էլ երեկ՝ դեկտեմբերի 10-ին, տեղի է ունեցել կազմի փոփոխություն:
Արմինե Մելիքսեթյանը դատավոր է նշանակվել այս տարվա նոյեմբեր ամսին: Մելիքսեթյանը նաեւ ոստիկանության փոխգնդապետ է, 2019 թվականից պայմանագրային հիմունքներով դասավանդում է ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրում և ՀՀ փաստաբանական դպրոցում:
Հիշեցնենք, որ դատավոր Աննա Դանիբեկյանի հետ կապված միջադեպը տեղի էր ունեցել սեպտեմբերի 27-ին. Ռոբերտ Քոչարյանի աջակիցներ Սարգիս Օհանջանյանը եւ Նարեկ Մութաֆյանը հետապնդել էին դատավոր Աննա Դանիբեկյանին՝ հարցեր հղել այն մասին՝ արդյոք նա «դատարանների պատերի տակ վնգստացող դատավորների ցուցակում կա՞, թե՞ ոչ»։ Դեպքից հետո դատավորը հաղորդում էր ներկայացրել, ինչի հիման վրա ոստիկանության Շենգավիթի բաժնում քրեական գործ էր հարուցվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 343-րդ հոդվածի (դատարանի նկատմամբ անհարգալից վերաբերմունք ցուցաբերելը) հատկանիշներով։ Օհանջանյանին եւ Մութաֆյանին մեղադրանք էր առաջադրվել ՀՀ ՔՕ-ի 332-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ արդարադատության իրականացմանը խոչընդոտելու նպատակով դատարանի գործունեությանը ցանկացած ձևով միջամտելու համար:
Նրանց նկատմամբ ի սկզբանե ընտրված է եղել խափանման միջոց կալանավորումը, որը վերջերս երկարաձգվել էր եւս երկու ամսով, ինչից հետո պաշտպանական կողմը դատարանի այս որոշումը բողոքարկել էր վերաքննիչ դատարան: Դեկտեմբերի 9-ին Վերաքննիչ դատարանի դատավոր Վազգեն Ռշտունին բավարարել էր պաշտպանի բողոքը եւ ազատ արձակել Սարգիս Օհանջանյանին:
Ըստ դատական տեղեկատվական համակարգի՝ Նարեկ Մութաֆյանը նախկինում դատապարտված է եղել: Նա այժմ պահվում է «Վարդաշեն» ՔԿՀ-ում: