Դիլիջան քաղաքում գործող ռեստորանային համալիրներից մեկի տարածքում շանը կրակելու փաստի առթիվ հարուցած քրեական գործի շրջանակում Դիլիջանի ազգային պարկի տնօրեն Սուրեն Աղաջանյանին, որը նաեւ հիշյալ ռեստորանի սեփականատերն է, մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 258.2-րդ հոդվածի 1-ին մասով (կենդանու նկատմամբ դաժան վերաբերմունքը):
Աղաջանյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել չհեռանալու մասին ստորագրությունը:
Հիշեցնենք, որ դեպքը տեղի էր ունեցել դեկտեմբերի 1-ին: Օգտատերերից մեկը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել էր, որ 4 ականատեսի աչքի առաջ Դիլիջանի «Գետափ»-ում կրակել են այնտեղ բնակվող շան վրա: Նա ահազանգել էր ոստիկանություն, որտեղ էլ սկսել էին նյութեր նախապատրաստել: Ավելի ուշ Գլխավոր դատախազի խորհրդական Գոռ Աբրահամյանը տեղեկացրել էր, որ ոստիկանությունում նախապատրաստված նյութերը Դատախազությունից ուղարկվել են ՀՀ ՔԿ Տավուշի մարզային քննչական վարչության Դիլիջանի քննչական բաժին՝ քրեական գործ հարուցելու, նախաքննություն կատարելու և այդ շրջանակներում անհետաձգելի մի քանի քննչական գործողություններ իրականացնելու ցուցումով: Դեպքի առթիվ դեկտեմբերի 3-ին հարուցվել էր քրեական գործ: Մեր զրույցում Սուրեն Աղաջանյանը հայտնել էր, որ այդ շունը 3 օր է՝ կատաղած էր, հարձակվել էր աշխատողի վրա, եւ ինքը չեզոքացրել է շանը, որպեսզի մարդկանց անվտանգությունն ապահովի: