ՌԴ-ում ժամանակավորապես ապամոնտաժվել է Գարեգին Նժդեհի հուշատախտակը
ՌԴ Կրասնոդարի մարզի Արմավիր քաղաքի հայկական եկեղեցու բակում գտնվող Գարեգին Նժդեհի հուշատախտակը ապամոնտաժվել է:
Մինչ ադրբեջանական մամուլը անասելի ոգեւորությամբ տարածում է լուրը, թե իրենք հասել են իրենց ուզածին՝ պարտադրելով հայերին հեռացնել հուշատախտակը եկեղեցու բակից, Արմավիրի հայկական համայնքի ղեկավար Գրիշա Կարապետյանը ՀԺ-ի հետ զրույցում ասաց, որ հուշատախտակը հեռացվել է ժամանակավորապես՝ վերանորոգելու նպատակով, քանի որ առանց արվեստանոց տեղափոխելու այն հնարավոր չի եղել նախկին տեսքին վերադարձնել:
Ըստ պարոն Կարապետյանի, Արմավիրի քաղաքային իշխանությունները պարբերաբար պահանջել են հեռացնել հուշատախտակը եկեղեցու բակից՝ պատճառաբանելով, որ քաղաքային Դուման ունի օրենք՝ հուշատախտակների եւ հուշարձանների տեղադրման վերաբերյալ եւ այդ օրենքը պարտավորեցնում է, որ ցանկացած հուշարձան տեղադրվի միայն համապատասխան թույլտվություն ստանալուց հետո, իսկ Նժդեհի հուշատախտակը նման թույտվություն չի ունեցել:
Արմավիրի հայ համայնքի եւ եկեղեցու ղեկավարությունը այդ պահանջներին ի պատասխան, բազմիցս հակադարձել են, թե հողատարածքը, որի վրա կանգնած է եկեղեցին, հանդիսանում է մասնավոր սեփականություն եւ այնտեղ որեւէ բան կառուցելու կամ տեղադրելու համար թույլատվություն հարկավոր չէ, սակայն ապարդյուն, քանի որ Նժդեհի հուշատախտակի հարցը թեժացրել են հատկապես տեղի ազգայնական խմբավորումները:
Նամակը, որը եկեղեցու առաջնորդ Տեր Մակարը ուղարկել է տեղի քաղաքային խորհուրդ՝ հայտնելով, թե Նժդեհի հուշատախտակը ապամոնտաժված է, ունի մեկ նպատակ՝ թուլացնել լարվածությունը եւ մինչեւ վանդալիզմի ենթարկված հուշատախտակը կվերանորոգվի, համայնքի ղեկավարությունը կդիմի Արմավիրի քաղաքային Դումա՝ այս անգամ ստանալու համար այն թույլտվությունը, որը պահանջվում է օրենքով:
«Այդ հարցը, անկեղծ ասած, արդեն դուրս է եկել Արմավիրի շրջանակներից: Համայնքի ու եկեղեցու ղեկավարությունը արդեն անզոր են այն լուծել, քանի որ խնդիրը պետական մարմինների հարթությունում է: Մենք դիմել ենք եւ սփյուռքի գրասենյակի հանձնակատար Զարեհ Սինանյանին, եւ ՌԴ-ում ՀՀ դեսանությանը, եւ Արա Աբրահամյանին, ով խոստացել է անձամբ Վ. Պուտինի մոտ բարձրացնել հարցը: Մարիյա Զախարովան, ով պատասխանել էր ձեր հարցին, ասելով, թե Ռուսաստանում եկեղեցին եւ պետությունը անջատ են, իրականում մատնացույց է արել հարցի լուծման  բանալին: Մեր պետական մարմինները պետք է հաշվի առնեն դա եւ լուրջ զբաղվեն այս խնդրով»,- եզրափակում է Գրիշա Կարապետյանը: