ՀՀ քննչական կոմիտեն հաստատում է տեղեկությունը, որ նախկին ոստիկանապետ Հայկ Հարությունյանի սպանության գործով վկան հեռացել է Հայաստանից:
ՔԿ մամուլի խոսնակ Նաիրա Հարությունյանը մեզ հետ զրույցում ասաց, որ կոմիտեն որեւէ լիազորություն չունի վկայի կարգավիճակով հարցաքննված մարդուն արգելել սահմանը հատել: Ավելին՝ ըստ Հարությունյանի՝ ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված է, որ սահմանը հատելու արգելք կարող է դրվել միայն քրեական գործերի շրջանակում կասկածյալի կամ մեղադրյալի դատավարական կարգավիճակ ունեցող մարդու վրա:
«Հետեւաբար թե՛ հիշյալ վկային եւ թե՛ այլ անձի Հայաստանը լքելու հանգամանքը որեւէ իրավապահ կառույցի բացթողում չի կարող դիտարկվել»,- ասաց ՔԿ մամուլի խոսնակը՝ ընդգծելով, որ քրեական գործի շրջանակներում վկայի մասնակցությամբ բոլոր անհրաժեշտ գործողությունները կատարվել են, այս պահին նրա մասնակցությամբ որեւէ այլ գործողության կարիք չկա:
Հարությունյանը տեղեկացրեց նաեւ, որ վկան նախաքննական մարմնին հայտնել է, որ մի քանի օրից կվերադառնա Հայաստան:
Նաիրա Հարությունյանը մեր հարցին ի պատասխան՝ հայտնեց նաեւ, որ նախկին ոստիկանապետի սպանության գործով այս պահի դրությամբ ձեռք են բերված բազմաթիվ ապացույցներ, կա նշանակված փորձաքննություն, որի պատասխանը դեռեւս չի ստացվել:
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 23-ին Բջնիի իր առանձնատանը հայտնաբերվել էր ՀՀ ներքին գործերի նախկին նախարար, նախկին ոստիկանապետ, ՀՀ ԱՆ Քրեակատարողական վարչության նախկին պետ, ՀՀ պետական պահպանության ծառայության նախկին պետ Հայկ Հարությունյանի դին՝ գլխի շրջանում ստացած հրազենային վնասվածքով: Քննչական կոմիտեն քրեական գործ է հարուցել ինքնասպանության հասցնելու հոդվածով: Նախաքննությամբ ձեռք էին բերվել տվյալներ, որ ինքնասպանության օրը նույն տանը Հայկ Հարությունյանի հետ գտնվել է եւս մեկ անձ, որը գործով ներգրավվել էր՝ որպես վկա: