Այսօր՝ կառավարության հերթական նիստում, Տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանը ներկայացրեց որոշման նախագիծ, որով առաջարկվում է Երեւանի հիմնադրման 2801-ամյակին նվիրված «Էրեբունի-Երեւան» տոնական միջոցառումները կազմակերպել եւ իրականացնել 2019 թվականի հոկտեմբերի 19-ին։
Պապիկյանը նշեց, որ, կառավարության որոշմամբ, տոնը հոկտեմբերի երկրորդ շաբաթ օրն է նշվում եւ, ըստ այդմ, հոկտեմբերի 12-ին պետք է նշվեր, սակայն հաշվի առնելով, որ բազմաթիվ զբոսաշրջիկներ, օտարերկրացի հյուրեր են եկել մասնակցելու, աշխատանքի կազմակերպման համար ցանկալի է, որ օրը լինի ճկուն։
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանը նկատեց, որ նախագծում կա կետ՝ ուղղված ԿԳՄՍ նախարարին Երեւանի քաղաքապետի կողմից՝ տոնական միջոցառումներին աջակցելու վերաբերյալ եւ ասաց. «Ո՛չ տոնական միջոցառումների ցանկ ենք տեսել, ո՛չ քաղաքապետարանն է մեզ դիմել, ոնց ենք պարզելու՝ մենք համապատասխան ծրագրին աջակցե՞նք, թե՞ ոչ»:
Պապիկյանը պատասխանեց, որ այս միջոցառումներին աջակցելն իրենց յուրաքանչյուրի պարտքն է. «Կամա, թե ակամա մենք մեր նպաստն ունենում ենք»,- ասաց Պապիկյանը՝ հավելելով, որ նախագիծը շրջանառվել է:
Նիկոլ Փաշինյանն արձագանքելով ասաց. «Այդ պրոբլեմը ինչո՞ւ չի լուծվում, որ ամեն անգամ պարզվում է, թե ինչ-որ տեղ չի գնացել նախագիծը»:
Կառավարության աշխատակազմի ղեկավար Էդուարդ Աղաջանյանը նշեց, որ միջոցառման օրը փոխվել է՝ պայմանավորված մրցութային ընթացակարգերի թերի լինելով. «Քաղաքապետարանից նախագիծը ստացել ենք ուշ, եւ քանի որ ժամկետների խնդիր կա, նախագիծը ներառվել է օրակարգ»:
Փաշինյանը նշեց, որ այս հարցերը պետք է լուծել. «Չի՞ լինի, որ կառավարության անդամները գան նիստին, տեղյակ լինեն, թե ինչ է քննարկվում»:
Փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանն էլ ասաց, որ հարցը նախարարական նիստին ներկայացված չի եղել. «Կարեւորը՝ օր ֆիքսել այս մասշտաբի միջոցառման համար»,- նշեց Ավինյանը՝ հավելելով, որ այս տարի կարող են բացառություն անել, սակայն մյուս տարիների համար անհրաժեշտ է հստակ օր ֆիքսել, որպեսզի խնդիրներ չառաջանան այլ միջոցառումների ժամկետների հետ: