Օգոստոսի 31-ին Արցախի Հանրապետության ՊԲ-ի Վազգեն Սարգսյանի անվան զորամասի դահլիճում տեղի կունենա հոբելյանական միջոցառում՝ նվիրված Վազգեն Սարգսյանի ծննդյան 60-ամյակին:
Երեւանի փոխքաղաքապետ Տիգրան Վիրաբյանը «Հայկական ժամանակ»-ի հետ զրույցում հայտնեց, որ «Երեւանի օրերը Արցախում» խորագիրը կրող ծրագրի շրջանակներում Արցախում երեք միջոցառումներ կանցկացվեն: Վերջինս նկատեց, որ Վազգեն Սարգսյանի ծննդյան 60-ամյակին նվիրված միջոցառումն Արցախի զորամասերից մեկում անցկացնելու գաղափարը հենց նպատակաուղղված է որոշվել, այն կլինի նաեւ բաց դաս՝ զինվորների ռազմահայրենասիրության ոգին բարձրացնելու համար:
Փոխքաղաքապետի խոսքով՝ 2019 թվականին կայանալիք հոբելյանական ծրագրերը քննարկելիս, Երեւանի քաղաքապետարանը այդ ցանկում ընդգրկել էր մաեստրո Տիգրան Մանսուրյանի եւ Ռոբերտ Ամիրխանյանի 80-ամյակների, Երեւանի գլխավոր ճարտարապետ Արթուր Մեսչյանի 70-ամյակի, սպարապետ Վազգեն Սարգսյանի 60-ամյակին նվիրված միջոցառումները, եւ որոշել գումար հատկացնել:«Ծրագրերի մի մասն արդեն իրականացման փուլում են, ինչպես Կոմիտասի 150 եւ Թումանյանի 150-ամյակի ծրագրերը: Դրանց շրջանակներում մեծ միջոցառում կլինի Թբիլիսիում, Հայաստանի եւ Վրաստանի մտավորակնները կհավաքվեն Թբիլիսիի Վերնատանը, վերականգնելով երբեմնի Վերնատան շունչը»,-նշեց Վիրաբյանը:
Օգոստոսի 31-ի հաջորդ միջոցառումը տեղի կունենա Ստեփանակերտի մշակույթի եւ երիտասարդության պալատում, որի ժամանակ Հայաստանի պետական կամերային երգչախմբումբը հանդես կգա «Հայ դասական պոեզիան Մանսուրյանի երաժշտության մեջ» խորագիրը կրող համերգով. երգչախմբի գեղարվեստական ղեկավար եւ գլխավոր խմբավար Ռոբերտ Մլքեյանն է: Վիրաբյանի խոսքով՝ մաեստրոյի ցանկությունն է, որ Արցախի հանդիսատեսին ներկայկացվի իր ամբողջ ստեղծագործական ներկապնակը:
Իսկ սեպտեմբերի 1-ին Արցախի Վերածննդի հրապարակում Մաեստրո Մանսուրյանի երաժշտությունը նոր գործիքավորմամբ եւ մոտեցմամբ կներկայացնի Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը՝ դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ: Այնուհետեւ կբացեն մաեստրո Մանսուրյան համերգաշարը, Ստեփանակերտի կենտրոնական հրապարակում կլինի բացօթյա համերգ, կոմպոզիտոր Տիգրան Մանսուրյանի բոլոր ժամանակների կինոերաժշտությունը կհնչի նոր գործիքավորմամբ:
«Երեւանի օրերը Արցախում» միջոցառմանը Երեւանի քաղաքապետարանից մեծ պատվիրակություն կմեկնի Արցախ, այդ թվում եւ Երեանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանն ու ավագանու մի շարք անդամներ: «Այս մի քանի ամիսների ընթացքում մի շարք միջոցառումներով հասցրել ենք լինել Արցախում, սա եւս մեկ անգամ ապացուցում է, որ մենք Երեանի եւ Արցախի մշտական մեկ քաղաք լինելը պահում ենք բարձր նշաձողի վրա: Արդեն 2020 թվականին նախատեսում ենք ունենալ «Ստեփանակերտի օրերը Երեւանում» մշակութային միջոցառում: Ամեն ինչ պետք է անենք, որ Արցախի մշակույթի հանրահռչակման գործում Երեւանն իր ուրույն դերն ունենա»,-եզրափակեց Երեւանի փոխքաղաքապետ Տիգրան Վիրաբյանը: