Ինչպես հայտնի է վթար է տեղի ունեցել էներգոհամակարգում: Փորձեմ նկարագրել ինչ է եղել. 13:46 րոպեին հաճախականության տատանում է ամբողջ համակարգում եղել, ինչի հետեւանքով սկզբում անջատվել է Հրազդան ՋԷԿ-ի 5-րդ բլոկը, այնուհետեւ Երեւանի ՋԷԿ-ը, հետո ավելի փոքր կայանները: Այս մասին այսօր մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների փոխնախարար Հակոբ Վարդանյանը:
«Այս պահին դեռեւս հստակ ախտորոշված չի պատճառը: Կայունությունը վերականգնված է: Հաճախականության տատանումներ չունենք եւ էներգոհամակարգի արտադրական հզորությունները, մատակարարումը վերականգնում են:
Ինչպես գիտեք մեր համակարգը սինխրոն կապի միջոցով կապված է իրանական էներգոհամակարգի հետ: Ցանկացած տատանում մեր երկրում զգացվում է իրենց մոտ, իրենց երկրում տատանումները զգացվում են մեր մոտ:
Վարկածներից մեկը, որ հաճախականության այդ հզոր տատանումը եկել է իրանական էներգոհամակարգում տեղի ունեցած վթարից: Մենք մեր իրանցի գործընկերների հետ կապի մեջ ենք եղել: Իրենք էլ են փաստել, որ իրենց մոտ նմանատիպ վթարներ տեղի են ունեցել նույն ժամանակահատվածում: Բայց ասել, որ 100 տոկոսանոց վթարի պատճառը եկել է իրանական էներգոհամակարգից չենք կարող: Կստեղծվի համապատասխան աշխատանքային խումբ, ուսումնասիրություններ կկատարվեն, պատճառներն ու մեղավորները կբացահայտվեն անպայման: Անհանգստանալու կարիք չկա, որեւէ տեխնածին աղետ տեղի չի ունեցել չի էլ ունենա»,- ասաց Վարդանյանը: