Փրկարարը ժամանակին հասել է դեպքի վայր, ոչ մի րոպե ուշացում չի եղել, կանչ ստանալուց հետո ընդամենը 4-5 րոպե անց տեղում են եղել: Այս մասին այսօր ԱԻՆ շարահրապարակում Ճգնաժամային կառավարման պետական ակադեմիայի շրջանավարտներին ավարտական դիպլոմների հանձնման հանդիսավոր արարողությունից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարար Ֆելիքս Ցոլակյանը՝ անդրադառնալով շաբաթ օրը Արարատ-Երասխավան ճանապարհին տեղի ունեցած ողբերգական ավտովթարին:
«Բայց, ցավոք, չեն կարողացել... հրդեհը շատ արագ է արել իր գործը։ Ինչ վերաբերում է վարկածներին, ապա դրանք ընդամենը վարկածներ են, պատճառները չեմ կարող ասել, ոստիկանությունը աշխատանքներ է իրականացնում»,- նշեց նախարարը։
Ցոլակյանի խոսքով՝ այնպիսի վարկած կա, որ Toyota մակնիշի ավտոմեքենան դիմացից հարվածել է «Գազելին», որից հետո հետեւից եկող «ВАЗ 2106» մակնիշի մեքենան այն կողմից է հարվածել, ինչի հետեւանքով էլ գազի արտահոսք է եղել եւ բռնկում տեղի ունեցել։
ԱԻ նախարարը նշեց, որ հետեւություններ պետք է արվեն։
«Մի քանի անգամ ասել եմ, որ մարդատար բոլոր տրանսպորտային միջոցները պետք է ապահովված լինեն կրակմարիչներով, որը պետք էր օգտագործել հենց առաջին պահին։ Խնդիր կա նաեւ, թե ինչ վառելիք օգտագործեն մարդատար տրանսպորտային միջոցները. երեւի ճիշտ կլիներ, որ օգտագործեին ոչ թե գազ, այլ՝ դիզել։ Դիզելն այդպիսի բռնկում չէր առաջացնի»,- ասաց Ցոլակյանը։
Նախարարը հնարավոր համարեց, որ հանդես կգան նաեւ օրենսդրական նախաձեռնությամբ. «Պետք է վարքագիծ մշակվի, որպեսզի կարողանանք խուսափել այսպիսի դժբախտ դեպքերից»,- նշեց Ցոլակյանը։
Նշենք, որ ԱԻՆ շարահրապարակում տեղի ունեցավ Ճգնաժամային կառավարման պետական ակադեմիայի շրջանավարտներին ավարտական դիպլոմների հանձնման հանդիսավոր արարողությունը, որից հետո էլ Ցոլակյանը պատասխանեց լրագրողների հարցերին:
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 6-ին Արարատի մարզում` Զոդի կամրջի վրա, տեղի է ունեցել ՃՏՊ: Բախվել են «Toyota», «ՎԱԶ-2106» եւ «ԳԱԶել» մակնիշների ավտոմեքենաները: «ԳԱԶել» մակնիշի ավտոմեքենան սպասարկել է Արարատ-Երասխավան երթուղին: Ողբերգական ավտովթարի հետեւանքով 6 քաղաքացի մահացել է, 13 քաղաքացի տուժել է: