Վահե Գրիգորյանը չի մասնակցի ՍԴ-ում Ռոբերտ Քոչարյանի դիմումների քննությանը
Սահմանադրական դատարանի նորընտիր դատավոր Վահե Գրիգորյանը չի մասնակցի Ռոբերտ Քոչարյանի դիմումների քննությանը, տեղեկացնում է ՍԴ կայքը։ Որոշումը հիմնավորվել է այն հանգամանքով, որ Վահե Գրիգորյանը «կանխակալ վերաբերմունք ունի որպես դիմող հանդես եկողների նկատմամբ, ինչպես նաև մասնակցել է այդ գործերի քննությանն այլ դատարաններում»։
Սահմանադրական դատարանն ավելի վաղ վարույթ է ընդունել Ռոբերտ Քոչարյանի դիմումները։  Վահե Գրիգորյանը՝ որպես Մարտի 1-ի գործով զոհվածների իրավահաջորդների ներկայացուցիչ, բողոք էր բերել Վերաքննիչ քրեական դատարան, որը բավարարվեց հունիսի 25-ին։
Սահմանադրական դատարանը Ռոբերտ Քոչարյանի՝ արդեն վարույթ ընդունված դիմումները միավորել է և միավորված գործի դատաքննությունը նշանակել օգոստոսի 29-ին։ Վահե Գրիգորյանը չի մասնակցի նաև այս նիստերին։
Ռոբերտ Քոչարյանը վիճարկում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1 հոդվածի սահմանադրականությունը։ Նրա փաստաբանները բազմիցս հայտարարել են, որ այդ հոդվածը չի կարող տարածվել պաշտոնաթող նախագահի վրա։ Պաշտպանական կողմն այս պնդումը հիմնավորում է նրանով, որ 2008-ին նման հանցակազմով հոդված գոյություն չուներ, և միայն 2009-ի Քրեական օրենսգրքում փոփոխությունների արդյունքում է այդ հոդվածը ներառվել օրենքում։
Նշենք, որ մամուլի տեղեկություններով՝ հունիսի 26-ին, ՍԴ դատավոր Վահե Գրիգորյանը նամակով դիմել է ՍԴ անդամներին և Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական մարմիններին՝ ՀՀ Ազգային ժողովին, ՀՀ նախագահին, ՀՀ կառավարությանը, Դատավորների ընդհանուր ժողովին՝ Սահմանադրական դատարանում ճգնաժամի հետ կապված:
Թեեւ նամակը չի հրապարակվում ու հայտնի չէ նրա բովանդակությունը, սակայն համաձայն տարածվող լուրերի, Սահմանադրական դատարանի անդամների շրջանում խուճապի հասնող տրամադրություններ կան: Թերեւս ՍԴ-ի այսօրվա որոշումը Վահե Գրիգորյանի նամակի հետ ուղիղ կապ ունի: