Մեզ պետք չեն մարիոնետային դատարաններ, եթե պետք լիներ, էդ դատական համակարգը պատրաստի դրած էր․ վարչապետ
Առաջիկայում կստեղծենք հակակոռպուցիոն նոր դատարան։ Այս մասին այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։ Նա ընդգծեց, որ առանց դատավորների աշխատավարձի լրջորեն բարձրացման՝ չենք կարող ունենալ անկախ դատական համակարգ․
«Մեզ պետք չեն մարիոնետային դատարաններ, ես հավատում եմ այն իդեալներին, որոնց հիման վրա արել ենք փոփոխություններ։ Եթե ինձ պետք լինեին մարիոնետային դատարաններ, էդ դատական համակարգը պատրաստի դրած էր։ Ինչի հիմա դատավոր կա, որ վարաչպետի ասածը կարող է չանե՞լ։ Ինչո՞ւ ես ասացի՝ դատարանների դռները փակել, որովհետեւ ինձ պետք չեն նման դատավորներ»։
Վարչապետն ասաց, որ հիմա դատավորների աշխատավարձը բարձրացնելու հնարավորություն կա․ «Բայց հանրությունը մեզ չի հասկանա, կասի՝ էս սոցիալական իրավիճակում փոխանակ էս խնդիրը լուծեք, էն մյուս խնդիրը լուծեք, բռնում եք դատավորի աշխատավարձ եք բարձրացնում։ Բայց, եթե դատավորի աշխատավարձը բարձր չլինի, լուրջ մասնագետը չի ուզի գա 400 հազար դրամով դատավոր աշխատի ու իմանա, որ կաշառք չի կարող վերցնել»,-ասաց Փաշինյանը՝ հավելելով, որ հիմա ընթանում են բանակցություններ միջազգային գործընկեր կառույցների հետ, որպեսզի վերջիններս օգնեն ՀՀ-ին ստեղծել նոր դատական համակարգ, հակակոռուպցիոն դատարան։
«Հակակոռուպցիոն դատարանը ստեղծում ենք, միջազգային դոնորներին համոզում ենք՝ ֆինանսական բեռը վերցնեն իրենց վրա։ Երեք տարվա կտրվածքով այդ դատարանում ձեւ գտնենք նոր, լուրջ եւ վստահելի մասնագետներ ներգրավենք բարձր աշխատավարձով, եւ երեք տարի հետո հանրությունը տեսնի, որ անկախ դատական համակարգ ունենալը լավ է բոլորի համար։ Երեք տարի հետո կասենք՝ ժողովուրդ ջան, հիմա դատավորները պետք է ստանան 2,5 կամ 3 մլն դրամ աշխատավարձ։ Մարդիկ կտեսնեն, որ լավ բան է անկախ դատարան ունենալը պետության համար եւ դժգոհություններ չեն լինի»։
Փաշինյանն ասաց, որ այս բոլոր հարցերը քննարկվել են միջազգային գործընկերների հետ։ Նրանք ի գիտություն են ընդունել առաջարկը։ Հիմա աշխատանքներ են տարվում նրանց կողմից ֆինանասական աջակցություն ստանալու ուղղությամբ։
Վարչապետը նաեւ նկատեց՝ վեթինգը գործնակաում սկսված է․
«Այս ամենի արդյունքում արձանագրվեց, որ ՀՀ դատական համակարգում կա ճգնաժամ։ Որովհետեւ Վճռաբեկ դատարանը հայտարարություն է անում ՍԴ-ի դեմ, Դատավորների խորհուրդը հայտարարություն է անում ԲԴԽ-ի դեմ, եւ այլն։ Այսինքն՝ հենց ինքը դատական համակարգը ընդունում է, որ ճգնաժամ կա»։
Փաշինյանն ասաց, որ իր գնահատականը տվել է դատական համակարգի վերաբերյալ, եւ ասել, որ չի կարող գնահատել որեւէ որոշման օրինականություն կամ ապօրինություն, որովհետեւ դա իմ իրավասության մեջ չի մտնում, բայց փաստն այն է, որ այսօր դատական համակարգը չունի ժողովրդի վստահությունը, լեգիտիմ չէ եւ չի ներկայացնում ժողովրդին։