«Առանց շոր ու կոշիկ տնից փախնում գալիս են». ընտանեկան բռնություններ Գյումրիում
2018 թվականի հունվարի 30-ից մինչեւ այս տարվա ապրիլի 1-ն ընկած ժամանակահատվածում  Ոստիկանության քրեական հետախուզության գլխավոր վարչությունում ընտանեկան բռնության դեպքերի 1438 ամփոփագիր է կազմվել: Դրանք այն դեպքերն են, որոնք հայտնի են դարձել քաղաքացիների հաղորդումների, կամ ոստիկանության բացահայտումների արդյունքում: Միջին վիճակագրական տվյալով, ստացվում է օրական 5-ից 6 հաղորդում:  Ցուցանիշը Գյումրիում ներկայացրել է ՀՀ ոստիկանության ՔՀԳՎ 3-րդ վարչության պետ, ոստիկանության գնդապետ Նելլի Դուրյանն ու այն համարել մտահոգիչ:
Կիրառվել է 650 նախազգուշացում, 193 դեպք՝ անհետաձգելի միջամտություն: Այսինքն, բռնարարը կամ տնից հեռացվել է, կամ հեռավորություն է սահմանվել: Եղել են դեպքեր, որ արգելվել է գնալ երեխայի դպրոց, կնոջ կամ ամուսնու աշխատավայր: 843 անձ հաշվառված է ոստիկանության տարածքային բաժիններում: Շիրակի մարզում կազմվել է 108 ամփոփագիր, 38 նախազգուշացում, 16 անհետաձգելի միջամտություն և 49 հաշվառված անձ, ովքեր ընտանիքում բռնություն են գործադրել:
«Ինչու՞ է Գյումրիում թվերն այսքան ցածր: Ես ուրախ կլինեմ, եթե մենք չունենանք Գյումրիում բռնության դեպքեր, բայց ուզում եմ օբյեկտիվ պատճառն իմանալ: Իսկապես չկա՞», -հանդիպմանը ներկա ոստիկաններին հարցրեց Նելլի Դուրյանը:
Ոստիկաններն ասացին՝ եթե քաղաքացին դիմում է, անմիջապես արձագանքում են, բացառվում է, որ որեւէ մեկի հետ տեղի ունեցածը հասնի ոստիկանին եւ մնա անպատասխան:
Թե ինչու՞ են Գյումրիում ընտանեկան բռնության ենթարկվածները քիչ դիմում իրավապահների օգնությանը, գիտի Շիրակի մարզպետարանի ընտանիքի, կանանց և երեխաների իրավունքների պաշտպանության բաժնի պետ Լիլիթ Գորգինյանը:
«Օրինակ, գալիս են մարզպետարանի մեր բաժին բռնության ենթարկված քաղաքացիները՝ հողաթափերով, տնային հագուստով, մի կերպ փախնում գալիս են: Երբ ասում ենք՝ դիմենք ոստիկանություն, դրա համար օրենք կա և այլն, խնդրում են, որ ոստիկանությունը չիմանա, ասում են՝ դրա համար ենք եկել ձեր մոտ: Եվ նրանց օգնություն ցուցաբերելու նպատակով մենք կապ ենք հաստատում հասարակական կազմակերպությունների հետ: Ես կարծում եմ՝ սա Շիրակի մարզի բնակիչների մտածելակերպի կարծրատիպային լինելն է, այն փոխելու համար ժամանակ է հարկավոր»-, բացատրեց Լիլիթ Գորգինյանը:
Ընտանեկան բռնության ենթարկվածին հոգեբանական և սոցիալական աջակցություն է տրամադրվում, հարկ եղած դեպքում՝ նաև ապաստարան, սրանք ապահովվում են մեծամասամբ հասարակական կազմակերպությունների միջոցով: Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության կողմից հանրապետությունում աջակցության 6 կենտրոն է ստեղծվել, որից մեկը գտնվում է Գյումրիում: Այդ կենտրոնը, սակայն, չունի անհրաժեշտ կանոնադրություն, որպեսզի գործունեություն ծավալի, նաեւ  շենքային պայմաններն են անբավարար: