Առկա են Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին կալանավորելու օրենքով նախատեսված հիմքերը: Այս մասին այսօր Հակակոռուպցիոն հարցերով համաժողովից հետո լրագրողների հարցին ի պատասխան ասաց ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը։
«Մենք գտել ենք, որ առկա են օրենքով նախատեսված կալանավորման հիմքերը, հատկապես շեշտադրել ենք հնարավոր ապօրինի ներգործությունը, որը ևս դատարանի կողմից հաստատվել է՝ ե՛ւ առաջին ատյանի, ե՛ւ վերաքննիչ, այդ հիմքը կիրառելի է եւ գործում է ոչ միայն նախաքննության, այլ նաեւ դատաքննության փուլում, որովհետեւ ինչքանով հնարավոր է նախաքննության ընթացքում վկայի վրա, օրինակ, ներգործություն ունենալ տեսականորեն, այնքանով հնարավոր է նաեւ դատաքննության փուլում վկայի վրա ունենալ ապօրինի ներգործություն»,- ասաց գլխավոր դատախազը։
Դիտարկմանը, թե Քոչարյանի պաշտպանները պնդում են, որ քիչ էր ժամանակը՝ նյութերին ծանոթանալու համար, Դավթյանը արձագանքեց. «Մենք պաշտպաններից բովանդակային առումով այդպիսի մեծ դժգոհություն չենք ունեցել: Առկա է պաշտպանական թիմ, ովքեր, մեր գնահատմամբ, տրված ժամանակի սահմաններում կարող են լիարժեք ծանոթանալ եւ ապահովել պաշտպանությունը: Որքանով հանրությանն էլ տեսանելի է, կարծում եմ՝ վատ չեն իրականացնում պաշտպանությունը»: