Կարծում եմ՝ բոլորին պարզ է, որ Հայաստանում հող հանձնող չկա․ Էդմոն Մարուքյան
Իշխանությունները, վարչապետը, ԱԳ նախարարը բանակցությունների ընթացքում պետք է շարունակեն պնդել, որ Արցախը վերադառնա բանակցային սեղան։ Ազգային ժողովում լրագրողների հետ ճեպազրույցում այս մասին ասաց ԼՀԿ խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը։
Նա ասաց, որ Մինսկի խմբի համանախագահների հայտարարությունը չի նշանակում, որ մենք պետք է ասենք՝ «դե լավ, դե չեղավ՝ էլ չասենք»։ Մարուքյանը նշեց, որ պտուղ կարող են տալ միայն այն բանակցությունները, որոնց կմասնակցեն հակամարտության բոլոր կողմերը:
«Կարծում եմ՝ բոլորին պարզ է, որ Հայաստանում հող հանձնող չկա, պարզ է, որ Ադրբեջանում էլ Արցախը դեռ ճանաչող չկա: Այս առումով պետք է շարունակել խոսել, կարևոր է բանակցել, որովհետև ցանկացած բանակցություն ավելի լավ է, քան իրար վրա կրակելը։ Համանախագահները ողջունել են նաեւ, որ սահմանում բավականին հանդարտ է նախկինի հետ համեմատած։ Սա պետք է պահել։ Ապրիլյան պատերազմը մեծ վերք է, թարմ վերք է բանակցությունները առաջ տանելու համար»,-ասաց պատգամավորը՝ նշելով, որ մինչեւ տեւական խաղաղություն չլինի, աբսուրդի ժանրից է ժողովուրդներին խաղաղության պատրաստելը։