«Իմ քայլը» բարեգործական հիմնադրամի իրականացրած եւ իրականացվելիք ծրագրերը․ ներկայացնում է Աննա Հակոբյանը
21/02/2019 schedule14:31
ՀՀ վարչապետի տիկին, «Իմ քայլը» եւ «Ժպիտների քաղաք» հիմնադրամների նախագահ Աննա Հակոբյանը այս հիմնադրամների անցյալ ամիսների գործունեության ամփոփման եւ հաշվետվության համար հրավիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ անդրադարձավ «Իմ քայլը» հիմնադրամի իրականացրած ծարգրերին։
Հակոբյանը պատմեց, որ հիմնադրամն իրականացրել է կրթաթոշակների ծրագիր, որի ընդհանուր գումարը կազմել է 284 մլն դրամ, որից ծախսվել է 44 մլն-ը։
Մշակույթի ոլորտում հիմնադրամն աջակցել է մի շարք ստեղծագործական խմբերի․ շահառուներն են եղել «Հովեր» երգչախումբը, «Կամերային» երգչախումբն ու նվագախումբը, «Սիմֆոնիկ» նվագախումբը, «Ֆիլհարմոնիկ» նվագախումբը, Ազգային ակադեմիական երգչախումբը եւ «Երեւանյան հեռանկարներ» միջազգային փառատոնը։ Հատկացված ընդհանուր գումարը 142 մլն դրամ է։
Սոցիալական, առողջապահական ոլորտում հիմնադրամը 20 մլն դրամ է հատկացրել «Հայրենիքի պաշտպան» վերականգնողական կենտրոնին։ Աննա Հակոբյանը նշեց, որ դա շարունակական է լինելու։
Շարունակվելու է նաեւ կրթաթոշակային ծրագիրը, բայց այս դեպքում, ինչպես նշեց Աննա Հակոբյանը, մի քիչ փոխվել է մոտեցումը․
«Մշակում ենք, թե ինչ մասնագիտություններ կլինեն, ինչ բուհեր, առաջիկայում հայտարարություն կլինի, որպեսզի նաեւ հայտեր ընդունենք»,-ասաց հիմնադրամի նախագահը՝ շարունակելով․
«Հիմնադրամը ներգրավված է «Առանց պլաստիկի Հայաստան» ծրագրում, որը ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակի եւ բնապահանության գործընկերությամբ է արվում, ծրագրի ընդհանուր բյուջեն 48 մլն դրամ է, որից 6 մլն-ը ՄԱԿ-ի Հայաստանյան գրասենյակից, 5 մլն «Իմ քայլը» հիմնադրամից, դեռ աշխատանքներ են տարվում»։
Իրականացվելու է նաեւ «Քայլ առ քայլ» հաղորդաշարը, որի նպատակն է մինիմում միջոցներով կամավորների ինստիտուտի օգտագործմամբ վերանորոգել ծայրահեղ վիճակում գտնվող ընտանիքների տները։