Ես համաձայն չեմ, որ մի բան պայմանավորվենք, մեկ այլ բան արվի․ վարչապետը՝ աջ ղեկով մեքենաների ներկրման մասին
Այսօր՝ փետրվարի 15-ին, ՀՀ կառավարության նիստում քննարկվեց «Աջակողմյան ղեկային տեղաբաշխմամբ տրանսպորտային միջոցների ներմուծումն արգելելու մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի նախագիծը:
Նախագիծը ներկայացրեց ՀՀ տրանսպորտի, կապի եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Հակոբ Արշակյանը։ Նա նշեց, որ ՀՀ պետական կառավարման շահագրգիռ մարմինների եւ «Ղեկը աջ» նախաձեռնության անդամների հետ շարունակվող քննարկումների արդյունքում է մշակվել այս նախագիծը:
«Նախագծի ընդունման դեպքում հնարավորություն կընձեռնվի ՀՀ մաքսային տարածքներում տեղակայված աջակողմյան ղեկային տեղաբաշխմամբ տրանսպորտային միջոցները, ինչպես նաեւ այն աջակողմյան ղեկային տեղաբաշխմամբ տրանսպորտային միջոցները, որոնց ձեռք բերման համար վճարումները կատարվել են մինչեւ 2018 թվականի դեկտեմբերի 30-ը, ՀՀ տարածք ներմուծել մինչեւ 2019 թվականի ապրիլի 1-ը»,- ներկայացրեց նախարարը՝ նշելով, որ եկել են տեղային լուծման, քանի որ հստակ չգիտեին՝ որքան տնտեսվարող սուբյեկտների է վերաբերում։ Փաստորեն՝ խոսքը 830 մեքենայի մասին է:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, որ Այրումում պայմանավորվածություն է եղել նախաձեռնղ խմբի կողմից, որ խոսքը այն մեքենաներին պետք է վերաբերի, որոնք տվյալ օրը գտնվել են մաքսային գոտում․
«Հիմա կարող է պարզվի՝ 10 հազար ձեռք բերված ավտոմեքենա կա, կեսն էլ Ճապոնիայում են։ Ես համաձայն չեմ, որ մի բան պայմանավորվենք, մեկ այլ բան արվի։ Խոսքը այն ավտոմեքենաների մասին է եղել, որոնք արդեն մաքսային գոտում են։ Դա է եղել մեր պայմանավորվածությունը»։
Հակոբ Արշակյանը նշեց, որ սա վերջին պայմանավորվածությունն է։ Նա ասաց՝ քանի որ չափելիությունը հստակ չեն կարող իրականացնել, այդ պատճառով գնման ժամկետի վերաբերյալ կարող են սահմանափակում իրականացնել։ Վարչապետը, սակայն, չհամաձայնեց այս մտքի հետ, նշելով, որ լղոզված ձեւակերպումներ տալով՝ հարցը ոչ թե լուծվելու է, այլ հակառակը․
«Եղել է պայմանավորվություն, որ VIN կոդերով գնված մեքենաների հարցը լուծում ենք եւ այդ հարցերին չենք անդրադառնալու: Ես համաձայն չեմ, որ մի բան պայմանավորվենք եւ այլ բան իրականացնենք։ Խոսքը այն մեքենաներին պետք է վերաբերի, որոնք գտնվում են մաքսայինում»։
Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, որ եթե շարունակեն թույլ տալ, ապա կգա մի ժամանակ, երբ Հայաստանում աջ ղեկով մեքենաներն ավելի շատ կլինեն եւ ստիպված կլինենք երթեւեկության կանոնների ամբողջ համակարգը փոխել, ինչը միլիարդների ծախս կլինի բյուջեի համար: