Այսօր՝ փետրվարի 11-ին, «Պետություն-համայնք համագործակցության նոր ձեւաչափ․ ենթակառուցվածքների զարգացում» խորագրով համաժողովի ժամանակ ՀՀ տարածքային կառավարման եւ զարգացման նախարար Սուրեն Պապիկյանը մարզպետների եւ համայնքապետերի հետ խոսեց խոշորացված համայնքների եւ, ընդհանրապես, դրանց խոշորացման գործընթացի մասին։
Նախարարն ասաց, որ համայնքների խոշորացումը կարող է դառնալ հաջողված բարեփոխում, եթե կատարվի ճիշտ ճանապարհով եւ ճիշտ ձեւով։
Պապիկյանը նշեց, որ ապացույց է, որ խոշորացված համայնքները հարկերի հավաքագրման շրջանակում ֆինանսապես եւ աշխատակազմով ավելի ունակ ու պատրաստված են լինում․
«Մասնավորապես, խոշորացված համայնքներում հարկերի հավաքագրումն ավելացել է 25-55 տոկսով։ Խոստովանեք, որ սա մեծ ու բարձր ցուցանիշ է, եւ բոլորս պիտի այս ճանապարհին կատարենք մեր կարեւոր անելիքը»։
Արդեն լրագրողների հետ զրույցում նախարարը մեկնաբանեց այն հարցը, թե ինչու նախորդ տարի չստացվեց ամբողջովին իրականացնել համայնքների համաֆինանսավորման ծրագիրը․
«Նախորդ տարի սուբվենցիան բաժանվում էր երկու հատվածի՝ տնտեսական եւ սոցիալական ենթակառուցվածքներ, բայց միջգերատեսչական հանձաժողովում խնդիր էր առաջանում, թե արդյոք համայնքի ներկայացրած ծրագիրը համապաստանում է մեր առաջադրած ոլորտներին։ Օրինակ՝ գերեզմանների պարսպապատման եւ այլ խնդիրների մասին ծրագրեր էին ներկայացնում, որոնք, կարծում ենք, թեեւ լուծման անհրաժեշտություն ունեն, բայց կառավարության կողմից տրամադրվող գումարները պետք է լինեն թիրախային։ Մենք առանձնացրինք թիրախներ՝ ճանապարհներ, ոռոգման համակարգ, համայքներում բազմաբնակարան շենքերի տանիքների բարելավում եւ այլն»։
Ինչ վերաբերում է որոշ համայքների ոչ լեգիտիմ համայնքապետերի պաշտոնավարման շարունակությանը, նախարարն ասաց, որ ՏԻՄ մասին օրենքում փոփոխություն է սպասվում, հիմա քննարկումներ են ընթանում։ Պապիկյանը, սակայն, դեռեւս չմանրամասնեց՝ ինչ սկզբունքների մասին է խոսքը, միայն նշեց, որ դրանք կբխեն Սահմանադրությունից եւ ՀՀ քաղաքացու իրավունքներից։
Նախարարը նշեց, որ համայնքի բնակչի ձայնը լսելի դարձնելու հիմքում պետք է դրվի հանրաքվեի ինստիտուտը․ «Համայնքը պետք է արտահայտվի՝ կողմ է տվյալ համայնքապետի գործունեությանը, թե ոչ, սա վերաբերում է խնդրահարույց համայնքներին»,-ասաց Պապիկյանը։
Նրա խոսքով՝ համայնքների ղեկավարների հարցում իրենք չեն առաջնորդվում կուսակցական ռասիզմով․ «Մեզ համար կարեւոր է համայնքի բնակչի ձայնը։ Առաջիկա ՏԻՄ ընտրություններում էլ մենք խնդիր ենք դրել որեւէ թեկնածուի չպաշտպանել, մենք անգամ պաշտոնապես թեկնածու չենք ներկայացրել»,-ասաց ՀՀ տարածքային կառավարման եւ զարգացման նախարարը։