ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայի արվեստի ինստիտուտի տնօրենի պաշտոնում նույն ինստիտուտի գիտական խորհուրդը փետրվարի 7-ին առաջադրել է փոխտնօրեն Աննա Ասատրյանի թեկնածությունը՝ փոխարինելու Արարատ Աղասյանին, որն այդ պաշտոնը զբաղեցնում է 2003 թվականից:
Արվեստագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Աննա Ասատրյանը լայն հանրությանը հայտնի դարձավ 2017 թվականին, երբ պարզվեց, որ գիտական հոդված է ձոնել Երեւանի նախկին քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանին: Նա, ի դեպ, Երեւանի նախորդ ավագանու անդամ էր:
Աննա Ասատրյանը Գիտության կոմիտեի կազմակերպած մրցույթի արդյունքում անցյալ տարի ճանաչվել է բարձր արդյունավետությամբ աշխատող գիտաշխատող՝ դառնալով ԿԳ նախարար Արայիկ Հարությունյանի հրամանով հաստատված 105 այդպիսի գիտաշխատողներից մեկը: Դա ենթադրում է ամսական մոտ 140 հազար դրամ հավելավճար՝ մեկ տարի ժամկետով:
Մրցույթում հաղթողների ընտրությունը կատարվում է տարբեր չափանիշների հիման վրա. հաշվի են առնվում հրապարակումները, մենագրությունները, պաշտպանած թեկնածուական ատենախոսությունների ղեկավարումը, ստացած գիտական մրցանակները եւ արտոնագրերը, շահած դրամաշնորհների քանակը, գիտաժողովների մասնակցությունը եւ այլն: