ժամանակը կգա, կտեսնենք, որ 0038 հրամանն ընդհանրապես կապ չունի Մարտի 1-ի դեպքերի հետ․ Վ․ Բալասանյան
«Սահմանադրական կարգի տապալման վերաբերյալ հոդվածը մի քիչ ծիծաղելի է, ասենք, էսօր Նիկոլ Փաշինյանը սահմանադրական կարգը տապալի, որ մնա վարչապե՞տ»։ Այսօր Եռաբլուրում լրագրողների հետ զրույցում նման միտք արտահայտեց Արցախի Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Վիտալի Բալասանյանը՝ անդրադառնալով Մարտի մեկի վերաբերյալ վերջին շրջանում հարուցված մի քանի քրեական գործերին․
«Այսինքն՝ սահմանադրական կարգը կտապալի այն ուժը, որը իշխանության չէ։ Բայց ի՞նչ է դա նշանակում, ես չեմ հասկանում այդ հոդվածը»,-մասնավորապես ասաց Բալասանյանը։
Ինչ վերաբերում է մարտիմեկյան դեպքերին բանակի մասնակցությանը՝ Վիտալի Բալասանյանը շեշտեց, որ ինքը չի տեսել՝ բանակը մասնակցի այդ գործողություններին․ «Գուցե ոմանք մասնակցել են, բայց այդ հրամանում՝ 0038 հրամանում, նման բան չկա, կգա ժամանակը՝ կտեսնեք։ Այդ հրամանով զորքը բերվել է զորանոցային վիճակի։ Զորքը չի մասնակցել ներքաղաքական հարցերին»,- նշեց Արցախի ԱԽ քարտուղարը։
Լրագրողի հարցին, թե՝ այդ դեպքում ո՞վ է կիրառել «Չերյոմուխա» տեսակի հատուկ միջոցը, Բալասանյանն ասաց, որ բանակը նման զենք չունի, դա կիրառում են Ներքին զորքերը։
Վիտալի Բալասանյանը ամոթալի որակեց այն կարծիքը, որ զինծառայող Տիգրան Աբգարյանը մարտիմեկյան դեպքերին սպանվել է արտակարգ դրություն մտցնելու համար․
«Էդ բառերը ասողները շատ փիս վիճակի մեջ են ընկնելու, նրանք, որոնք սխալ ինֆորմացիա են տալիս մեր ժողովրդին»,-շեշտեց Բալասանյանը՝ հավելելով, որ, իր անձնական կարծիքով, ժամանակը կգա, կտեսնենք, որ 0038 հրամանն ընդհանրապես կապ չունի Մարտի մեկի դեպքերի հետ։
Սեյրան Օհանյանի եւ վերջին շրջանում հարուցված այլ աղմկահարույց գործերի վերաբերյալ Վիտալի Բալասանյանն ասաց, որ ծանոթ չէ գործերին ու չի կարող որեւէ մեկնաբանություն անել։