Գերմանիայում հրապարակել են քաղաքական գործիչների անձնական տվյալները. հարուցվել է քրեական գործ
Գերմանիայում տեղի է ունեցել գերմանացի քաղաքական գործիչների անձնական տվյալների արտահոսք: Հարուցվել է քրեական գործ: Այս մասին հայտնում է ՏԱՍՍ-ը՝ հղում կատարելով ARD հեռուստաալիքին:
Գործի շրւանակում Հայլբրոն քաղաքում 19-ամյա տղամարդու բնակարանում խուզարկություն է կատարել: Նշում է, որ տղամարդը, որի տանը խուզարկություն է կատարվել, աշխատում է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում եւ այժմ գործով որպես վկա է ներգրավված:
Նա հարցաքննվել է: Ավելի վաղ Twitter-ում նա իբրեւ թե հայտնել էր, որ ծանոթ է հաքերի հետ, որը ենթադրաբար համացանցում տեղադրել է գերմանացի քաղաքական գործիչների, լրագրողների եւ հայտնի մարդկանց բջջային հեռախոսների համարները, հասցեները, հաշիվները, բանկային հանձնարարականները, լուսանկարները, կրեդիտային քարտերի տվյալները, նամակագրությունը:
Ընդհանուր տեղեկատվության արտահոսքը վերաբերում է մոտ 1000 մարդու, բայց հաքերները կոտրել են ոչ ավել, քան 100 մարդկանց անձնական էջերը: