Այս պահին Արարատի մարզի Արարատ համայնքի համայնքապետարանի դիմաց մի շարք քաղաքացիներ բողոքի ակցիա են իրականացնում: Նրանք պահանջում են ՀՀԿ-ական գործող համայնքապետ Հայկ Հայկյանի հրաժարականը: Տեղում են նաեւ ոստիկանության ծառայողները:
Ցուցարարները նշում են, որ համայնքապետը համայնքի խնդիրները չի լուծում:
«Ես 15 հոգու համար չեմ պատրաստվում հրաժարական տալ»,- այս մասին ՀԺ-ի հետ զրույցում ասաց Արարատի համայնքապետ Հայկ Հայկյանը:
- Պարոն Հայկյան, ի՞նչ բողոքի ակցիա է տեղի ունենում համայնքապետարանի դիմաց:
- Մի 15 հոգի հավաքվել են, իմ հրաժարականն են պահանջում:
- Իսկ ո՞րն է պատճառը, որ ձեր հրաժարականն են պահանջում:
- Իրենք որեւիցե պատճառ չունեն: Ուղղակի ուզում են, որ ես հրաժարական տամ գնամ:
- Այսինքն, առանց հիմնավորման քաղաքացիները փողո՞ց են դուրս եկել:
- Առանց ինչ-որ մի բանի, այո: Մարդիկ չեն ուզում, որ ես աշխատեմ:
- Իսկ դուք ի՞նչ եք պատրաստվում անել: Չե՞ք պատրաստվում զրուցել նրանց հետ:
- Ես 1 ամիս առաջ իրենց ընդունել եմ իմ կաբինետում, խոսել եմ այդ ամեն ինչի մասին, իրենց բացատրել եմ: Իմ կատարած աշխատանքները ակնառու են ամեն ինչով: 2014 թվականից ե՛ւ աշխատանքները կան, ե՛ւ փաստաթղթային ձեւակերպումները կան: Այս քաղաքի համար ես հսկայական աշխատանք եմ կատարել ու 15 հոգու համար ես չեմ պատրաստվում հրաժարական տալ:
- Իսկ մարզում ունե՞ք մարզպետի վստահությունը:
- Ես ընտրված մարդ եմ: Ընտրվել եմ 4 հազար ձայնով, իմ համար կարեւորը ժողովրդի ձայնն է:
- Այսինքն, ժողովրդի մեծամասնությունը ցանկանում է, որ շարունակեք աշխատե՞լ:
- Դուք նշեցիք, որ մեծ աշխատանքներ եք իրականացրել քաղաքում: Կնշե՞ք դրանցից մի քանիսը:
- Քաղաքը 95 տոկոսով ասֆալտապատված է, քաղաքում ամբողջությամբ գիշերային լուսավորություն է անցկացվել, երաժշտական դպրոցը գազաֆիկացրել ենք, պատուհանները, դռների ու տանիքի հետ միասին վերանորոգել ենք, վերափոխել ենք: Քաղաքում 4 շենքերի տանիքներ է փոխվել: Բացի դրանից, եթե առաջ մանկապարտեզները աշխատում էին 5 ամիս, հիմա աշխատում ենք 12 ամիս: Մանկապարտեզներում ջեռուցում է անցկացվել: Սպորտդպրոցը գազաֆիկացվել, ջեռուցում է անցկացվել, մայթերի վերանորոգում է եղել, շենքերի մուտքերի վերանորոգում է եղել:
Մանկապարտեզներում սանհանգույցների, խոհանոցների վերանորոգում ենք արել: Այդ բոլոր աշխատանքներն արվել են, այնքան շատ են, որ ես նույնիսկ մոռանում եմ: Արտեզյան հորի գործարկում է եղել, արդեն 2-րդ տարին է, որ ոռոգման ցանցի անցկացում է իրականցվում:
- Իսկ ինչո՞ւ են ցուցարարները նշում, որ աշխատանք չեք արել:
- Դե, հիմա իրենց ասելով է, իրենք մի բան պիտի պատճառաբանեն: Ես փաստարկներ ունեմ, փաստաթղթերը կա, գործերն առկա են: Քաղաքում եկեք հարցում անցկացրեք, տեսեք՝ գործ արվում է, թե չի արվում: Քաղաքը մաքուր վիճակում է գտնվում: 2015-ին մաքուր քաղաք ենք ճանաչվել, օրը 2 անգամ աղբահանություն է իրականացվում:
- Հնարավո՞ր է, որ մարդիկ ձեր կուսակցական պատկանելությունից ելնելով են դեմ ձեր պաշտոնավարմանը:
- Երեւի, երիտասարդները այդպես են ասում: Ասում են՝ բան է փոխվել, դուք պիտի գնաք, հիմա երիտասարդները պիտի գան: Իսկ 15 հոգու համար ես չեմ պատրաստվում հրաժարական տալ, որովհետեւ դա քաղաքի մեծամասնությունը չի, ոչ էլ քաղաքի պահանջն է: