Հերթերից խուսափելու համար ավտոմաքսատունը կաշխատի երկուշաբթիից-ուրբաթ՝ 9:00-21:00-ն. ՊԵԿ
2018 թվականին արձանագրվել է ավտոմեքենաների ներմուծման ծավալների կտրուկ աճ՝ նախկինում տարեկան 40 հազար ավտոմեքենայից հասնելով արդեն իսկ 62,5 հազարի:
Այս մասին հայտնում են ՊԵԿ տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
Արարատյան մաքսատուն-վարչության թիվ 2 բաժնի (ավտոմաքսատուն) ենթակառուցվածքը նախատեսված չէր նման ծավալների ծառայություն մատուցելու համար, ինչը եւ հանգեցրել է հավելյալ հերթերի եւ կուտակումների:
Պետական եկամուտների կոմիտեն քայլեր է ձեռնարկում խնդրին համալիր լուծում տալու ուղղությամբ: Մինչեւ հարցի հիմնովին կարգավորումը՝ կոմիտեն տեղեկացնում է, որ ավտոմեքենաների մաքսային ձեւակերպումներն, առանց բացառության, կարող են իրականացվել բոլոր մաքսատներում եւ մաքսային կետերում:
Փաստացի վերացվել է մաքսային ձեւակերպումների մասնագիտացված/կենտրոնացված համակարգը եւ ներմուծողի ցանկությամբ ավտոմեքենաների մաքսային ձեւակերպումները կարող են կատարվել ՀՀ-ում գործող 5 մաքսատներից եւ 6 մաքսային կետերից ցանկացածում:
ՊԵԿ-ը միաժամանակ հայտարարում է, որ հերթերից խուսափելու նպատակով մինչեւ 2018թ.-ի դեկտեմբեր ամսվա վերջը Արարատյան մաքսատուն-վարչության թիվ 2 (ավտոմաքսատուն) բաժինը կաշխատի երկուշաբթիից-ուրբաթ՝ 9:00-ից մինչեւ 21:00-ն: