Փաշինյանի վարչապետ ընտրվելու դեմ քվեարկած միակ պատգամավորը Սամվել Ալեքսանյան է եղել
ԱԺ-ում Նիկոլ Փաշինյանին վարչապետի պաշտոնում ընտրվելու դեմ քվեարկած միակ պատգամավորը, ինչպես հայտնում է ԱԺ քարտուղարությունը, գործարար Սամվել Ալեքսանյանն  է եղել:
Ինչպես եւ նախատեսվում էր Ազգային ժողովն առաջին փուլում Նիկոլ Փաշինյանին չընտրեց վարչապետի պաշտոնում: Հենց այս արդյունքն էր ակնկալում Փաշինյանի թեկնածությունն առաջադրած ԵԼՔ խմբակցությունը:
Այսպիսով, վարչապետի  թեկնածու առաջադրված Նիկոլ Փաշինյանը չստացավ ընտրվելու համար բավարար ձայներ: Նրա թեկնածությանը կողմ քվեարկող պատգամավորներ չեղան: Դեմ էր 1, ձեռնպահ՝ 11 պատգամավոր:
Նշենք, որ քվեարկությանը չմասնակցելու մասին հայտարարել էին ԲՀԿ, ՀՀԿ և ՀՅԴ խմբակցությունները: ԵԼՔ-ը հայտարարեց, որ կքվեարկի ձեռնպահ: Վարչապետի ընտրությանը հարցը դրված էր հոկտեմբերի 24-ի ԱԺ հերթական նիստի օրակարգում: Վարչապետ ընտրելու համար անհրաժեշտ էր 53 կողմ ձայն:
Խորհրդարանում ՀՀ վարչապետի ևս մեկ ընտրություն կկայանա առաջին փուլի ընտրության քվեարկությունից 7 օր հետո, որին մասնակցելու իրավունք կունենան պատգամավորների ընդհանուր թվի առնվազն մեկ երրորդի առաջադրած վարչապետի թեկնածուները: Եթե պատգամավորների ընդհանուր թվի ձայների մեծամասնությամբ վարչապետ չընտրվի, ապա Ազգային ժողովն արձակվելու է իրավունքի ուժով: