Ծննդով գյումրեցի, ֆրանսաբնակ երգեհոնահարուհի Նարինե Սիմոնյանը Գյումրու սուրբ Նշան եկեղեցուն երգեհոն է նվիրել: «Եկեղեցու ընտրությունը պատահական չէր, մանկությանս հուշի թեւով եւ քայլերով հասա այստեղ»,- ՀԺ-ի հետ զրույցում պատմեց երաժիշտը:
«Ես այս եկեղեցու բակում եմ մեծացել, խաղացել եմ: Ընկերներիս հետ, հիշում եմ, միշտ մի քիչ ներքեւ էինք իջնում եւ նստում Գյումրի գետակի ափին: Այն ժամանակ այն շատ մաքուր էր, այսպիսի հոտ չէր գալիս, խնդիրներ չկային: Նստում ու երազում էինք»,- հիշեց Նարինեն:
Ինչո՞ւ ընտրեցինք երգեհոնը հարցին, պատասխանեց՝ երգեհոնն ինձ ընտրեց ու տարավ իր հետեւից ընդմիշտ: «Սիրտս հանգիստ չէր լինի, որ մոգական այս գործիքից իմ ծննդավայրը չունենար: Ես հստակ որոշեցի, որ կանգ չեմ առնելու ոչ մի դժվարության առաջ, անգամ ֆինանսական: Գործիքը գնել եմ Գերմանիայից, իսկ մասնագետներին Գյումրի եմ հրավիրել Ֆրանսիայից: Երգեհոնը տեղում պետք է հավաքվեր: Այն պետք է լինի հարմարեցված այն միջավայրին, որում հնչելու է»:
Նարինեն ավելի հեռուն գնացող նպատակ ունի: Հոկտեմբերին Գյումրիում երգեհոնային դպրոց կբացի: Մասնագետները կհրավիրվեն Երեւանից: Նաեւ ես կգամ հաճախակի, մաստեր-կլաս կանեմ, անշուշտ, մինչեւ էստեղ հունի մեջ ընկնեն»,-ասաց նա: Գյումրիում երգեհոնահարության զարգացման մեծ նախադրյալներ կան, եւ կան շատերը, ովքեր երազում եւ ցանկանում են տիրապետել գործիքին»,- ասաց Նարինեն: Հոկտեմբերին Գյումրիում նաեւ նաեւ երգեհոնային փառատոն կանցկացվի:
Սուրբ Նշան եկեղեցում տեղադրված երգեհոնի հնչողությունից երաժիշտն ու երգեհոնաշինարարը գոհ են: Ուղղակի գործիքի վրա փոքրիկ տանիքանման հատված է կառուցվելու, որպեսզի երաժշտությունը գմբեթ բարձրանալու փոխարեն դեպի կենտրոն տարածվի: «Ակուստիկայի առումով հայկական եկեղեցիները հրաշք են»,- ասում են մասնագետները:
«Գյումրու երգեհոնը պատրաստված է՝ հաշվի առնելով տեղանքի եղանակային պայմաններն ու եկեղեցու չջեռուցվելու հանգամանքը: Իհարկե, լավ կլիներ, որ այստեղ տաք լիներ, որ մենք չսառեինք, թե չէ երգոհոնը մինչեւ -25 աստիճանը պրոբլեմ չունի: Ես Գերմանիայից հենց այդ տեսակն էլ ընտրել եմ»,- անկեղծացավ երաժիշտն ու խոստացավ հոկտեմբերին ներկայանալ երգեհոնային համերգային մեծ ծրագրով: