Հայաստանի գլխավոր ինֆեկցիոնիստի հաստիքը մարտից ի վեր թափուր է: Արա Ասոյանի մահից հետո այդ պաշտոնում նոր նշանակում չի կատարվել: Առողջապահության նախարարի մամուլի խոսնակ Լիանա Եղիազարյանը, անդրադառնալով խնդրին, պարզաբանեց, որ նախատեսվում է հիմնովին փոփոխել գլխավոր մասնագետների ինստիտուտը:
Նկատենք, որ մայիսին նախարարի պաշտոնում Արսեն Թորոսյանի նշանակվելուց հետո գլխավոր մասնագետների փոփոխություն չի եղել, բացառությամբ արյունաբանի, երբ Սմբատ Դաղբաշյանին փոխարինեց Սամվել Դանիելյանը, ինչը ժամանակին պատճառաբանվեց այն իրողությամբ, որ Դաղբաշյանը մասնագիտացմամբ արյունաբան չէր: «Գլխավոր մասնագետների փոփոխություններ սպասվում են: Փաստաթուղթ է մշակվում, հաստատվում են նոր չափորոշիչներ` ովքեր կարող են լինել գլխավոր մասնագետ»,- տեղեկացրեց Լիանա Եղիազարյանը` այլ մանրամասներ առայժմ չներկայացնելով:
Ինչ վերաբերում է «Նորք» ինֆեկցիոն հիվանդանոցին, որը նույնպես ղեկավարում էր Արա Ասոյանը, տնօրենի պաշտոնում նշանակվել է Մհեր Դավիդյանցը (լուսանկարում՝ աջից):