Հայաստանում չկա դատապարտյալ, որը չունի սեփական մահճակալ. Արտակ Զեյնալյան
Տարիներ շարունակ չկիրառվելուց հետո ցմահ դատապարտյալների համար այսուհետ կսկսվի իրապես կիրառվել պատիժը կրելուց պայմանական վաղաժամկետ ազատման ինստիտուտը: Այս մասին այսօր հայտարարեց ՀՀ արդարադատության նախարար Արտակ Զեյնալյանը՝ Կառավարության 100 օրերի աշխատանքին նվիրված ասուլիսի ժամանակ:
Զեյնալյանը հաշվետվության տեսքով ներկայացրեց արդարադատության նախարարության՝ մայիս-օգոստոս ժամանակահատվածում կատարած աշխատանքները: Նախարարը խոսեց վարչական համաներման մասին՝ նշելով, որ վարույթները կարճվում են՝ ըստ հերթականության՝ 2017 թվականի դեկտեմբերի 31-ից հետհաշվարկով ինչեւ 2012 թվականի հունվարի 1-ը:
Զեյնալյանն անդրադարձավ քրեակատարողական ոլորտին: Նախարարն ասաց, որ կլինեն օրենսդրական փոփոխություններ եւ բժշկական կենտրոններում հատուկ մասեր կհատկացվեն դատապարտյալների համար. «Նման բուժկենտրոններ կլինեն նաեւ մարզերում: Բացի այս, դատապարտյալներն այսուհետ կունենան տեսահեռախոսներից օգտվելու հնարավորություն՝ մոտ քսան րոպե ժամանակով»,-ասաց նախարարը:
Արդարադատության նախարարն ասուլիսի ժամանակ նշեց, որ կատարած աշխատանքի արդյունքում չկա դատապարտյալ, որը չունի սեփական մահճակալ: Վերջինս անդրադարձավ նաեւ քրեակատարողական հիմնարկներում դատապարտյալների՝ վերջերս տեղի ունեցած ինքնասպանություններին.
«Մեզ մոտ այլ երկրների համեմատ ավելի ցածր է դատապարտյալների ինքնասպանության ցուցանիշը, բայց դա ոգեւորության առիթ չէ: Անկախ նրանից, թե ինչի մեջ է մեղադրվել ու դատապարտվել անձը, մենք պիտի ստեղծենք այնպիսի պայմաններ, որ անձն ինքնասպանության չդիմի: Բնականաբար դժվար է հասնել իդեալական մակարդակի, բայց Հայաստանում պիտի լինի նվազագույն ցուցանիշ»,-ասաց Արտակ Զեյնալյանը՝ նշելով, որ ինքը հանձնարարական է տվել՝ վերացնելու այն օրենսդրական արգելքը, որով առանձնապես ծանր հանցագործության մեղադրանքով կամ ցմահ դատապարտյալներն իրավունք չունեն կարճատեւ մեկնումների գնալ:
Արտակ Զեյնալյանն ասաց, որ Հայաստանում պայմանական վաղաժամկետ ազատման նախադեպը չունեցող ցուցանիշ է գրանցվել: Նախարարի խոսքով՝ տրվել է պայմանական վաղաժամկետ ազատման մասին 387 զեկույց, նրանցից 192-ը հրաժարվել են, որ իրենց գործը ներկայացվի դատարան, իսկ մնացած գործերից 228-ը քննվել են դատարաններում, որոնցից 84-ը բավարարվել են: Զեյնալյանը հավելեց, որ արդարադատության նախարարությունը դատապարտյալների կողմից ստացել է 160 ներման խնդրագիր, որոնցից 115-ը ուղարկվել են վարչապետի աշխատակազմ. «Իսկ առաջիկայում կձեւավորվի նաեւ դիմումները քննող հանձնաժողով, որը կգլխավորի հենց արդարադատության նախարարը:
Լրագրողների հարցին ի պատասխան՝ Զեյնալյանն ասաց, որ քրեակատարողական հիմնարկներում սննդի որակը բարելավվել է.
«Բայց տեղ ունենք էլի բարելավելու: Դա մշտապես իմ ուսումնասիրության կենտրոնում է, եւ մեկ տարվա ընթացքում զգալի փոփոխություններ կունենանք»,- ասաց արդարադատության նախարարը՝ հավելելով, որ ինքն անձամբ այցելել է Արմավիր ՔԿՀ: