Ֆրանսիան Ադրբեջանին չի մատակարարի զենք, որը կարող է օգտագործվել Արցախում. դեսպան
Ֆրանսիան Ադրբեջանին չի մատակարարի զենք, որը կարող է օգտագործվել Արցախում: Այս մասին այսօր մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է Հայաստանում Ֆրանսիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ժոնաթան Լակոտը:
Այսպես է նա մեկնաբանել Ադրբեջանին զենք մատակարարելու վերաբերյալ Փարիզի կողմից էմբարգոն չեղարկելու` ադրբեջանական ԶԼՄ-ներում տարածված ապատեղեկատվությունը։ Խոսքը AzeriDefence պորտալի տարածած տեղեկատվության մասին է, համաձայն որի՝ Փարիզը ֆրանսիական ընկերություններից հանել է Ադրբեջանին ռազմական նշանակության արտադրանք վաճառելու վերաբերյալ էմբարգոն։
Փաստացի այս լուրերը ավելի վաղ հերքել էր Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանատունը։ Դեսպանը հիշեցրեց, որ այս տեղեկությունը ստանալուց անմիջապես հետո հերքում են տվել։ «Մեզ համար դա մեր դիրքորոշումը եւս մեկ անգամ հաստատելու հնարավորություն էր` Ֆրանսիան հարգում է միջազգային օրենսդրության շրջանակներում ստանձնած պարտավորությունները. չի մատակարարում այնպիսի զենք կամ ռազմամթերք, որը կարող է օգտագործվել Արցախում»,- ասաց Լակոտը։
Նա նաեւ անդրադարձել է Բրյուսելում ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների մասնակցությամբ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտգործնախարարների հանդիպմանը՝ այն որակելով «երկար սպասված հանդիպում»։ «Փարիզը հավատարիմ է ստանձնած պարտավորություններին եւ սկզբունքներին նաեւ արցախյան հակամարտության կարգավորման հարցում»,- հայտարարեց նա՝ հավելելով, որ հակամարտությունը չի կարող լուծվել ուժի կիրառմամբ։ Արցախի ժողովրդին միայն խաղաղ լուծում կարող է առաջարկվել։
Նա հիշեցրել է, որ ՀՀ վարչապետին այդ մասին ասել է նաեւ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը։ «Ֆրանսիայի իշխանությունները դրական են ընդունում Հայաստանի հայտարարություններն այն մասին, որ հակամարտությունը կարող է կարգավորվել բացառապես խաղաղ ճանապարհով»,- ասաց դեսպանը։