Ամենաշատը 73 օրվա ընթացքում Երեւանը նոր քաղաքապետ կունենա
Երեւանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը երեկ դիմել է համաքաղաքացիներին եւ հայտարարել զբաղեցրած պաշտոնից հրաժարվելու որոշման մասին: Իր այդ քայլը, սակայն նա որեւէ կերպ չի պատճառաբանել:
«Սիրելի՛ համաքաղաքացիներ, խոսքս ուղղում եմ ձեզ՝ հայտնելու Երեւանի քաղաքապետի պաշտոնից հրաժարվելու իմ որոշման մասին եւ շնորհակալությունս հայտնելու ձեզանից յուրաքանչյուրին՝ համագործակցության ու համատեղ աշխատանքի համար: Միասին անցած ճանապարհի ընթացքում փորձել եմ լսել ձեզանից յուրաքանչյուրի ձայնը եւ քայլ առ քայլ կարգավորել մայրաքաղաքի խնդիրները, եղել խոստմանս ու ծրագրերիս հավատարիմ։ Այդ առումով, ակնկալում եմ ներողամտություն մեր բոլոր այն համաքաղաքացիներից, որոնց հետ մեր համատեղ ճանապարհն ընդհատվում է: Շնորհակալությունս եմ հայտնում Երեւանի ավագանու իմ գործընկերներին, Երեւանի քաղաքապետարանի եւ վարչական շրջանների աշխատակազմերին, գործընկեր կառույցներին եւ անհատներին՝ համատեղ աշխատանքի ու միասին անցած ուղու համար»,- նշվում է Տարոն Մարգարյանի ուղերձում: «Այդքանով բավարարվեք: Ուրիշ բան չունեմ ասելու»,- մեր հարցին պատասխանեց քաղաքապետարանի տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչության պետ Արթուր Գեւորգյանը, երբ հետաքրքրվեցինք Տարոն Մարգարյանի հրաժարականի դրդապատճառների մասին:
Քաղաքապետի պաշտոնից նրա հեռանալու վերաբերյալ չհաստատված լուրեր էին տարածվում արդեն բավական ժամանակ: Մինչ այդ բողոքի տարբեր ցույցեր էին անցկացվում Մարգարյանի հրաժարականի պահանջով: Կազմակերպվում էին նաեւ ցույցեր՝ ի պաշտպանություն գործող քաղաքապետի: Մայիսի վերջին, երբ Հայաստանում արդեն տեղի էր ունեցել թավշյա հեղափոխությունը, Երեւանի ավագանու ԵԼՔ խմբակցությունը հանդես էր եկել Տարոն Մարգարյանի հրաժարականի պահանջով: Խմբակցության ղեկավար Դավիթ Խաժակյանը, մեզ հետ զրույցում անդրադառնալով հարցին, որ եթե այդ պահանջը կատարվի, ո՞վ է լինելու իրենց թեկնածուն, ասել էր. «Ես խոստանում եմ ՝ հենց Տարոն Մարգարյանը հրաժարական տա, առաջիկա մեկ ժամվա ընթացքում մենք այդ հարցը կորոշենք»:
Դրանից ավելի քան մեկուկես ամիս անց, սակայն չի բացառվում, որ ԵԼՔ-ը նախընտրելի համարի ավագանու արտահերթ ընտրությունները եւ գործող ավագանու իր անդամներից քաղաքապետի թեկնածու չառաջադրի, որովհետեւ խմբակցության կազմն այս ընթացքում բավական փոփոխություններ է կրել. ավագանու ԵԼՔ խմբակցությունը ներկայացնող անձանց մի մասը նշանակվել են տարբեր պաշտոններում:
«Եթե համադրենք, թե այն պահին ովքեր էին խմբակցության անդամները եւ հիմա, այդ որոշումը, բնականաբար նույնը չի կարող լինել: Դրա համար պետք է քննարկում իրականացնենք եւ հասկանանք՝ առհասարակ առաջադրում լինելո՞ւ է, թե՞ ոչ, եւ եթե լինելու է, ապա՝ ով: Ինչպես ասացի, խմբակցության կազմը գրեթե 30 տոկոսով փոխվել է, եւ այդ հարցին պատասխանելը այս պահին այդքան էլ հեշտ չէ: Գուցե քննարկվի եւ թեկնածու չառաջադրելու քաղաքական նպատակահարմարություն գտնվի: Սա ընդամենը տարբերակներից մեկն է»,- ասաց Դավիթ Խաժակյանը:
Հարցին, թե ինչով կարող է քաղաքապետի թեկնածու չառաջադրելը նպատակահարմար լինել, նա պարզաբանեց, որ այն դեպքում, երբ քաղաքապետի թեկնածու չլինի կամ որեւէ թեկնածու չստանա բավարար ձայներ, ապա կանցկացվեն ավագանու արտահերթ ընտրություններ: «Այս պահից հաշված երեք օր անց մենք պետք է ունենանք ավագանու նիստ, որոշենք ընտրության օրը, որը պետք է լինի 2 շաբաթից 30 օրվա ընթացքում: Քաղաքապետի ընտրությունը գործող ավագանու կազմից կարող է լինել 33 օրվա ընթացքում, իսկ ավագանու արտահերթ ընտրությունները՝ ամենաուշը 73 օրվա ընթացքում»,- մանրամասնեց ԵԼՔ խմբակցության ղեկավարը:
Երեւանի ավագանու «Երկիր ծիրանի» խմբակցությունը նույնպես չի շտապում հայտարարել, որ գործող ավագանու պայմաններում կառաջադրի քաղաքապետի իր թեկնածուն: «Տեսնենք, ժամանակը ցույց կտա»,- մեր հարցին պատասխանելով՝ ասաց խմբակցության ղեկավար Զարուհի Փոստանջյանը: Ինչ վերաբերում է ավագանու ընտրություններին հնարավոր մասնակցությանը՝ նա նշեց. «Միանշանակ: Իհարկե: Մենք բոլոր ընտրություններին մասնակցելու ենք, մասնակցել ենք՝ անկախ նրանից՝ եղե՞լ են հավասար պայմաններ, թե՞ ոչ, բայց մենք նախընտրում ենք, որպեսզի մեր երկիրը լինի ժողովրդավար, եւ պարբերաբար տեղի ունենան ընտրություններ: Եվ ընտրություններ լինեն ոչ միայն տեղական ինքնակառավարման մարմինների, այլ ե՛ւ դատական համակարգում՝ դատավորների, ե՛ւ Խորհրդարանի, ե՛ւ նաեւ գործադիր իշխանության ղեկավարի: Ուղղակի ընտրությունները մենք գտնում ենք, որ ժողովրդավարության լավագույն մեթոդը եւ միջոցն են»,- ասաց Զարուհի Փոստանջյանը:
Երեւանի ավագանու ՀՀԿ խմբակցության անդամ Մարտին Վարդազարյանն էլ պատասխանեց, որ դեռեւս չեն քննարկել եւ որոշում չունեն՝ խմբակցությունը կառաջադրի՞, թե՞ չի առաջադրի քաղաքապետի այլ թեկնածու: «Այդ մասին դեռ վաղ է խոսել: Նիստը ցույց կտա»,- արձագանքեց նա: