«Ստուգումները պետք է շարունակվեն: Բայց անկախ ստուգումներից՝ ես այս այցն այնքանով եմ արդյունավետ համարում, որ մենք հասանք հարցի էությանը: Ես կարդացել եմ բազմաթիվ էջեր այս թեմայի հետ կապված, բայց այցի արդյունքում մենք հասանք խնդրի էությանը՝ թե ինչ երկու հարցի պետք է պատասխանենք այս համատեքստում: Առաջինը՝ հանքի հնարավոր ազդեցությունը ջրային ռեսուրսների, ջրերի որակի վրա, եւ երկրորդը՝ հանքի հնարավոր շահագործման ազդեցությունը Ջերմուկ քաղաքի վրա՝ որպես առողջարանային կենտրոն»,- այս մասին ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ «Լիդիան»-ի աշխատակիցների եւ բնապահպանների հետ հանդիպման ժամանակ:
Վերջինս ասաց, որ մենք ունենք նաեւ երրորդ իրավիճակ.
«Ես ուզում եմ այդ իրավիճակի մասին բաց խոսել: Ի սկզբանե էլ ասել եմ, որ կառավարության եւ ընդհանրապես, հանքի հետ կապված որոշումները պետք է հիմնված լինեն բացառապես փաստերի վրա: Կարելի է նաեւ էմոցիոնալ որոշումներ կայացնել, բայց այդպիսի որոշումները պետական կառավարման համակարգում էնքան էլ օգտակար չեն, եւ հետո մենք ունենք իրավական վիճակ, դե յուրե վիճակ: Եթե մենք էս իրավիճակում որեւէ ապօրինություն անենք, ապօրինություն՝ եթե ոչ մեր տեսակետից, ապա գոնե միջազգային հարաբերությունների տեսակետից, մենք կարող ենք շատ բարդ խնդիրների առաջ կանգնել: Երկրորդ իրավիճակը հետեւյալն է. մենք պետք է ստանանք այդ հարցերի պատասխանը: Իմ նշած երկու հարցն ունի երկու պատասխան. առաջինը, որ հանքի շահագործումը կազդի ջրերի որակի վրա, նեգատիվ ազդեցություն կունենա, սա հնարավոր առաջին պատասխանն է, եւ հնարավոր երկրորդ պատասխանը, որ հանքի շահագործումը նեգատիվ ազդեցություն չի ունենա ջրահավաք ավազանի եւ ջրերի որակի վրա»,- ասաց Փաշինյանը՝ նշելով, որ Ջերմուկ քաղաքի հետ կապված էլ կան այս երկու հնարավոր պատասխանները:
Վարչապետն ասաց, որ մենք ունենք իրավիճակ, երբ հանքի շահագործման անհրաժեշտ գործի 80 տոկոսն արված է, եւ արված է ՀՀ կառավարության եւ Ջերմուկի բնակչության իմացությամբ.
«Սա իրավիճակ է, որի հետ պետք է հաշվի նստենք: Բայց ցանկացած որոշում պետք է կայացնել փաստերի վրա»,- ասաց Փաշինյանը:
Նա ասաց, որ հանքի հետ կապված գործում չունի որեւէ շահագրգռություն, ոչ մի այլ նպատակադրում, բացի Հայաստանի Հանրապետության հավասարակշռված շահից.
«Գուցե իմ անձնական համակրանքները, որպես անհատ, ամեն ծառն ինձ համար ավելի թանկ է, քան ցանկացած ուրիշ երեւույթ, բայց վարչապետի կարգավիճակում ես պարտավոր եմ լինել հավասարակշռված եւ հակակշռված, եւ չեմ կարող հաշվի առնել շահերի միայն մի խումբ»,- «Լիդիան»-ի աշխատակիցների եւ բնապահպանների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Փաշինյանը: