ՀՀԿ ԳՄ անդամ, արդարադատության նախկին նախարար Դավիթ Հարությունյանը այսօր ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցի ժամանակ ՀՔԾ-ի վերջին պաշտոնական հայտարարությունը՝ Պաշտպանության նախկին նախարար Միքայել Հարությունյանին մարտի 1-ի քրգործով որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին, համարել է ոչ պրոֆեսիոնալ, լիրիկական, այլ ոչ թե մասնագիտական:
Միաժամանակ, Դավիթ Հարությունյանը նշել է, որ ՀՔԾ հաղորդագրության համաձայն, եթե օրենքի խախտում է եղել, անպայման պետք է մեղավորները պատժվեն:
ՀՔԾ պաշտոնական հաղորդագրության մեջ հիշատակվում են նաեւ 2008 թվականի նախագահական ընտրությունները, որոնց արդյունքները վիճարկելու համար էլ հենց մի քանի հազար մարդիկ գիշերում էին Երեւանի հրապարակում, բողոքի ցույցեր անում, այնուհետ՝ մարտի 1-2-ին տեղի ունեցան հայտնի դեպքերը: Հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ ընտրությունների ընթացքում կատարվել են մեծածավալ խախտումներ , իրավապաշտպան կառույցների և քաղաքացիների կողմից դրանք վերագրվել են ՀՀ գործող նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և գործող վարչապետ՝ նախագահի թեկնածու Սերժ Սարգսյանի կողմնակիցներին:
Ըստ Դավիթ Հարությունյանի, այս հաղորդագրությամբ վիճարկվում է ՍԴ ակտը, սակայն եթե ընտրախախտումներ իսկապես եղել են, ապա հարցը քննել է պետք: