«ՋԼՋ Պրոյեկտ Քոմփանի» ՍՊԸ-ի դեմ ՊԵԿ քննչական վարչությունում հարուցված քրեական գործի շրջանակում կատարված նախաքննության ընթացքում պետական բյուջե է վերականգնվել 800 միլիոն դրամ:
Ինչպես հայտնում են ՊԵԿ-ի մամուլի ծառայությունից, քրեական գործը հարուցվել է 2018 թվականի մայիսի 2-ին եւ հունիսի 18-ին ընկերության կողմից անվճարունակության հատկանիշներ կանխամտածված ստեղծելու եւ հարկն առանձնապես խոշոր չափերով չվճարելու նպատակով՝ օրենքով սահմանված հաշվարկներում ակնհայտ կեղծ տվյալ մտցնելու դեպքի առթիվ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 193-րդ եւ 205-րդ հոդվածների 2-րդ մասի հատկանիշներով:
Հիշեցնենք, որ նախաքննության ընթացքում պարզվել էր, որ «Պրոյեկտ Քոմփանի» ՍՊԸ-ն, իրականացնելով բազմաֆունկցիոնալ շենքի կառուցապատում, 2013-2017թթ. իրականացրած գործունեության ընթացքում պետական բյուջե է վճարել ընդամենը 3 միլիոն 527 հազար դրամ, այն դեպքում, երբ պետության նկատմամբ ընկերության ներկայացրած հաշվետվություններով առաջացրել է շուրջ 147 միլիոն դրամի հարկային պարտավորություն, սակայն դրանք չի վճարել եւ ընկերությանը տարել է սնանկացման: Բացի այդ, պարզվել էր, որ «ՋԼՋ Պրոյեկտ Քոմփանի» ՍՊԸ-ն իր գործունեության մասին հարկային մարմիններին 2016թ. 1-ին եռամսյակի վերաբերյալ ներկայացրած ԱԱՀ-ի հաշվարկում շուրջ 140 միլիոն դրամի չափով ԱԱՀ-ի գումար է թաքցրել:
Ընկերության կողմից պետությանը պատճառված վնասը նախնական հաշվարկով կազմում էր մոտ 300 միլիոն դրամ, որը հստակեցնելու, ինչպես նաեւ լրացուցիչ հարկային պարտավորությունների չափը պարզելու ուղղությամբ կատարվել են որոշ քննչական եւ դատավարական գործողություններ:
Այս գործով, հիշեցնենք, շոշափվում են Հայաստանի երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի ազգականների անունները: Համաձայն ՊԵԿ-ի նախորդ հաղորդագրության՝ «ՋԼՋ Պրոյեկտ Քոմփանի»-ի հիմնադիրներն են Գոռ Առաքելյանը` 20 տոկոս բաժնեմասով, ով 2011-ին իր բաժնեմասն օտարել է իր մորը` Լիլիթ Բագրատյանին, Գաբրիել Ջեմբերջյանը` 20 տոկոս բաժնեմասով, Նարեկ Սարգսյանը` 20 տոկոս բաժնեմասով, եւ «Փյունիկ» բարեգործական հիմնադրամը` 40 տոկոս բաժնեմասով: Ընդ որում, «Փյունիկ» բարեգործական հիմնադրամի համահիմնադիրը եւ տնօրենը Լեւոն Ազատի Սարգսյանն է, ում որդին՝ Նարեկ Սարգսյանը միաժամանակ «ՋԼՋ Պրոյեկտ Քոմփանի»-ի բաժնետեր է: Լեւոն Սարգսյանը նաեւ «Փյունիկ» բարեգործական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի անդամ է:
Խորհրդի մեկ այլ անդամ է «ՋԼՋ Պրոյեկտ Քոմփանի»-ի բաժնետեր Գաբրիել Ջեմբերջյանը, ով «Ազատության» հետ զրույցում վստահեցրել է, որ վերը նշված մեղադրանքների հետ ինքը որեւէ կապ չունի: