Աննա Հակոբյանը ԵՊՀ-ում էր. հնչեցին բազմաթիվ հարցեր (լուսանկարներ)
Երեւանի պետական համալսարանի ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետի հյուրն է «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր, ՀՀ վարչապետի տիկին Աննա Հակոբյանը:
ԵՊՀ ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետի դեկան Նաղաշ Մարտիրոսյանն ու ՀԺ-ի գլխավոր խմբագիր, վարչապետի տիկին Աննա Հակոբյանը
Հանդիպում-քննարկումը նախաձեռնել էր ԵՊՀ ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետի Ուսանողական գիտական ընկերությունը: Թեպետ միջոցառման համար ընտրված դահլիճը նախատեսված է 250 մարդու համար, հանդիպման ֆեյսբուքյան իվենթից տեսնում ենք, որ մասնակցելու ցանկություն եւ հետաքրքրություն էր հայտնել ավելի քան հինգ հազար հոգի:
Հանդիպումն ընթանում էր հիմնականում լրագրության հետ կապված հարցերի շուրջ: Ուսանողները կարողացան հարցեր ուղղել Աննա Հակոբյանին: Վերջինս, պատասխանելով ուսանողներից մեկի հարցին, խոսեց քաղաքացիական լրագրության դրական դերի մասին: Հակոբյանը նշեց, որ հեղափոխության օրերին ֆեյսբուք սոցիալական ցանցում ակտիվ օգտատերերն իրենց մեծ դերն են ունեցել՝ հրապարակելով բազմաթիվ տեսանյութեր ու լուսանկարներ: Նրա կարծիքով՝ քաղաքացիական լրագրությունը չի վնասում մասնագիտական լրագրությանը:
Հարցին՝ արդյո՞ք «Հայկական ժամանակ» օրաթերթում ներկայիս իշխանությունների գործունեության վերաբերյալ դժգոհությունները արձագանք գտնում են, Աննա Հակոբյանը պատասխանեց, որ ինքը խոստացել է եւ կրկնում է, որ «Հայկական ժամանակ»-ը շարունակելու է լինել ամենաազատ եւ ընդդիմադիր օրաթերթը.
«Եթե իրականության մեջ իմ հայտարարությունը դեռ չի արտացոլվել, ապա պետք է ասեմ, որ ես «Հայկական ժամանակ»-ի բոլոր լրագրողներին եւս մեկ անգամ խնդրելու եմ, որ անկախ քաղաքական փոփոխություններից՝ իրենք երբեք ինքնագրաքննությամբ չզբաղվեն, եւ մենք միանշանակ պետք է ուշադիր լինենք կառավարությանն ուղղված քննադատությանն ու բողոքներին»:
Ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետի ուսանողներից մեկի հարցին՝ Նիկոլ Փաշինյանը քաղաքական գործունեությամբ զբաղվելու ժամանակ դադարեց լինել ՀԺ-ի գլխավոր խմբագիր, Աննա Հակոբյանը պատրաստվու՞մ է օրաթերթում դադարեցնել գործունեությունը՝ ելնելով ներկայիս կարգավիճակից, Հակոբյանը պատասխանեց.
«Ես կառչած եմ եւ շատ դժվար կբաժանվեմ գլխավոր խմբագրի պարտականություններից: Այս պահին առնվազն երկու ամիս չեմ կարողացել կատարել աշխատանքային պարտականություններս, եւ շատ են ասում, որ իմ՝ գլխավոր խմբագիր մնալը լրագրողական էթիկայի տեսանկյունից ճիշտ չի լինի: Հիմա պատրաստ չեմ բաց հայտարարել, բայց երեւի իրավիճակը կհանգեցնի այդ որոշմանը»,- ասաց Աննա Հակոբյանը:
«Հայկական ժամանակ»-ի գլխավոր խմբագիրը, պատասխանելով հարցերին, խոսեց նաեւ լրագրողի ազատության մասին: Նրա կարծիքով՝ լրագրողը գործում է իր խղճի, պրոֆեսիոնալիզմի, պետական շահերի շրջանակներում.
«Լրագրողի ազատությունն այն է, որ գրելիս չես մտածում իքս անձը ինչպես կարձագանքի գրածիդ, իգրեկ անձը ինչպես կարձագանքի եւ այլն: Նման գործողությունները կարող են ազդել լրագրողի աշխատանքի վրա եւ զրկել լրագրողին իր ազատությունից: Ինչքան բարձր լինեն մեր գիտելիքները, այնքան լրագրողական ազատությունից չեն տուժի մարդկային եւ ազգային արժեքները: Լրագրողը խնդրին բախվելիս որոշում է կայացնում մաքսիմալ անաչառ ներկայացնել խնդիրը, եւ դա է լրագրողի ազատությունը»,- նշեց Հակոբյանը:
«Հրապարակ» օրաթերթի լրագրողի հարցին՝ ի՞նչ է կարծում Աննա Հակոբյանը վերջին շրջանում հասարակության կողմից մամուլի այն հրապարակումների քննադատության մասին, որտեղ նոր ձեւավորված կառավարությունը արդեն իսկ բազմաթիվ քննադատությունների է արժանացել, Հակոբյանն իր մտահոգությունը հայտնեց՝ նշելով, որ այս խնդրի լուծումը միայն ժամանակը կարող է լինել, երբ հասարակությունը դուրս գա էյֆորիկ վիճակից ու հասկանա, որ մամուլի քննադատությունների ու վերահսկողության շնորհիվ է, որ կառավարությունը չի կորցնում իր զգոնությունը>:
Աննա Հակոբյանը նշեց, որ առաջիկայում պետք է մոռանալ հեղափոխությունը, ծափահարությունները, ձոները և անցնել աշխատանքային ռեժիմի, որը լրատվամիջոցի համար առաջին հերթին նշանակում է քննադատություն. «Եվ մեր այն հայրենակիցները, որոնք սիրում են կառավարության նոր անդամներին, պետք է ուղղակի հասկանան, որ այդ մարդկանց կարելի է օգնել միայն մամուլի միջոցով քննադատելով: Առանց դրա նրանք ուղղակի կկտրվեն հողից և ի վերջո հենց այդ նույն հանրությունը, հնարավոր է, մի օր էլ դուրս գա փողոց և ստիպված լինի նորից հրաժարականի պահանջով փողոց փակել»,-ասաց «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիրը:
Միջոցառմանը ներկա էին ԵՊՀ ուսանողների հետ տարվող աշխատանքների գծով պրոռեկտոր Ռուբեն Մարկոսյանը եւ ԵՊՀ ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետի դեկան Նաղաշ Մարտիրոսյանը:
Քանի որ միջոցառումը բաց էր եւ բացի ուսանողներից մասնակցության հնարավորություն ունեին նաեւ տարբեր քաղաքացիներ, մի շարք հարցեր հնչեցին նաեւ հանդիպման ձեւաչափից դուրս:
Միջոցառման ավարտին Աննա Հակոբյանը շնորհակալություն հայտնեց հանդիպման հրավերի ու հարցերի համար: Այնուհետեւ ելույթ ունեցավ նաեւ ԵՊՀ ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետի դեկան Նաղաշ Մարտիրոսյանը՝ Աննա Հակոբյանին հրավիրելով համալսարանի հարյուրամյակի եւ ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետում կատարվելիք միջոցառումներին:
Նշենք, որ Աննա Հակոբյանը եւս ԵՊՀ ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետի շրջանավարտ է:
ԵՊՀ ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետի ուսանողուհի, միջոցառման կազմակերպիչ Աննա Կոստանյանն ասաց, որ համալսարանում նմանատիպ հանդիպումներ հաճախ են կազմակերպվում, իսկ այս անգամ հյուրի ընտրությունն իրենն էր.
«Այս անգամ հյուրին ես էի ընտրում, ցանկացա, որ լրագրող լինի, եւ հենց «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Աննա Հակոբյանին էլ հրավիրեցինք: Իրականում սպասում էի, որ ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետի ուսանողները պիտի ակտիվ լինեին, չնայած սպասելիքներս չարդարացան, այնուամենայնիվ, տարատեսակ հետաքրքիր հարցեր հնչեցին: Սա լավ հնարավորություն էր ուսանողների համար՝ ալտերնատիվ հանդիպում ունենալու լրագրողի, մասնագետի հետ»,- ասաց ուսանողուհին: