Նախագահ Արմեն Սարգսյանը մայիսի 30-ին ընդունել է ԱՄՆ Կալիֆորնիա նահանգում գործող Ռոզ և Ալեք Փիլիպոս հայկական վարժարանի ավագ դպրոցի սաներին և ուսուցիչներին։ Այս մասին տեղեկացնում են Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Հյուրերի թվում է եղել նաև Կալիֆորնիայի նահանգային սենատի նախագահի գրասենյակի ներկայացուցիչ, համայնքային գործիչ Պայծառ Թոմասյանը։ Հանդիպմանը վարժարանի սաները նշել են, որ ուխտագնացության են եկել հայրենիք, եղել են նաև Արցախում և կիսվել են իրենց տպավորություններով։
Նախագահը զրուցել է սփյուռքահայ աշակերտների հետ, լսել նրանց կարծիքն ու տեսակետները, պատասխանել տարբեր հարցերին, որոնք մասնավորապես վերաբերում էին հայրենիքի հզորացման ու զարգացմանը, սփյուռքի ներուժի ներգրավմանը եւ այլն։ Նախագահը վարժարանի սաներին հորդորել է մյուս տարի կրկին այցելել Հայաստան։
«Ձեզնից յուրաքանչյուրը պետք է իմանա, որ տուն ունի այստեղ։ Սա ձեր տունն է, և Հայաստանի նման լավ տուն աշխարհում չկա։ Դուք փայլուն երիտասարդներ եք, և հպարտ պետք է լինեք, որ հայ եք»,-ասել է նախագահ Արմեն Սարգսյանը։ Հանդիպման ավարտին Պայծառ Թոմասյանը ՀՀ նախագահին է փոխանցել Կալիֆորնիայի նահանգային սենատի նախագահի շնորհավորանքը՝ ավելացնելով, որ սփյուռքում կրթված սերունդը նույնպես պատրաստ է ծառայել հայրենիքին։
Նշենք որ Լոս Անջելեսում 1969 թվականից գործող Ռոզ և Ալեք Փիլիպոս վարժարանում շուրջ 1000 աշակերտ է ուսանում։