Գյումրիում հեռարձակվող «Ցայգ» ՀԸ-ն դատի է տվել «Շանթ» ՀԸ-ին: Այսօր Շիրակի մարզի առաջին ատյանի դատարանում կայացել է «Ցայգ» ՍՊԸ-ի հայցն ընդդեմ «Շանթ» ՍՊԸ Գյումրու գրասենյակի: Դատական գործում ներառվել է նաեւ հեռուստատեսության եւ ռադիոյի ազգային հանձնաժողովը:
«Ցայգ» ՍՊԸ-ի ներկայացուցչի փոխանցմամբ՝ «Շանթ»-ը լինելով համապետական հեռուստաընկերություն, Շիրակի մարզում հեռուսաարտադրանք է հեռարձակում, այդ թվում՝ գովազդներ, որը տարբերվում գլխամասային գրասենյակի հեռուսաարտադրանքից: «Ցայգ»-ի ներկայացուցիչը նշում է, որ «Շանթ»-ը Գյումրիում իրականացնում է մի այնպիսի գործունեություն, որը լիցենզիայով իրավունք ունի միայն «Ցայգ»-ը:
«Շանթ»-ի ներկայացուցիչն էլ պնդում է, որ «Շանթ»-ը ողջ հանրապետության տարածքում հեռարձակվելու իրավունք ունի: Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի ազգային հանձնաժողովի ներկայացուցիչը դատական նիստին չէր ներկայացել: Դատական հաջորդ նիստը հունիսի 5-ին է: