Վրեժխնդրություն՝ արդարադատության քողի տակ. ո՞վ է պետականության դեմ հանցագործություն անողը
Երեկ Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանի Շենգավիթ նստավայրում դատավոր Տաթեւիկ Գրիգորյանը Ժիրայր Սեֆիլյանին մեղավոր ճանաչեց առաջադրված մեղադրանքներում եւ դատապարտեց 10.5 տարվա, Գեւորգ Սաֆարյանին՝ 5.5 տարվա, Սասունիկ Կիրակոսյանին՝ 4,6, Ներսես Պողոսյանը՝ 3,6, Հրայր Թոփչյանին 3, Գալուստ Գրիգորյանին՝ 2, Հովհաննես Պետրոսյանը 2 տարվա ազատազրկման:
Այս դատավարությունը եւ վճիռը, անկասկած, պատվավոր տեղ կզբաղեցնեն Հայաստանում արդարադատության բացակայության դրսեւորումների ցանկում: Նախ, եթե անկեղծ լինենք ու մեղմ արտահայտվենք, այդպես էլ չներկայացվեցին համոզիչ ապացույցներ այն արարքների, որոնք իբր ծրագրել էին Սեֆիլյանն ու նրա կողմնակիցները: Բայց եթե նույնիսկ մի պահ վերանանք դրանից, այլ խնդիր է ծագում:
Սա հատվածական արդարադատություն է: Դատվում են միայն «ոչ յուրայինները»: Դատվում են ամենայն դաժանությամբ: Իսկ յուրայինները անպատիժ են: Յուրայիններին կարելի է մայրաքաղաքի կենտրոնում 10 հոգու գնդակահարել ու «չբացահայտվել», հետեւաբար՝ չդատվել: Կարելի է Սահմանադրությունը խախտելով զորք մտցնել քաղաք, սպանելու հրամաններ տալ ու չդատվել: Յուրայիններին կարելի է «պրիվետ Ռոբ» ասելու համար մարդուն զուգարանում ծեծելով սպանել ու նույնիսկ մեկ ժամով չազատազրկվել: Յուրայիններին կարելի է ավտոմատից տան բակում մարդ գնդակահարել, ու դա կգնահատվի որպես անհրաժեշտ ինքնապաշտպանություն, հետեւաբար՝ ոչ մի պատիժ: Յուրային քաղաքապետի անչափահաս որդին, չունենալով վարորդական իրավունք, կարող է վարել հոր ծառայողական մեքենան, մարդու վրաերթի ենթարկել, սպանել եւ կրկին՝ ոչ մի պատիժ, նույնիսկ մեդալ՝ անձամբ Սերժ Սարգսյանի ձեռքից: Յուրայինները կարող են գռփել պետական բյուջեն, այլ անձանց ունեզրկել, դիզել միլիարդների ունեցվածք ու ոչ միայն չդատվել, այլեւ շարունակել պաշտոններ զբաղեցնել ու, բնականաբար, շարունակել գռփել:
Այս ֆոնին տրամաբանության մեջ չի տեղավորվում անարդարության դեմ բողոքող, դատարանի բակում որպես բողոքի նշան օդամղիչ ատրճանակից օդ կրակած անձին 9 տարի ազատազրկելը: Տոնածառով ազատության հրապարակում վազող երիտասարդին 5 տարով ազատազրկելու վճիռները: Մարտի 1-ին լրիվ պատահականորեն կենդանի մնացած հարյուրավոր անձանց դատելը... Սա նշանակում է, որ Հայաստանում գործում է, այսպես կոչված, հատվածական, ընտրովի «արդարադատություն», որը որեւէ աղերս չունի իրական արդարադատության հետ: Դա ընդամենը այդ պահին գործող իշխանության ինքնապաշտպանությանը, ինքնավերարտադրմանը, իշխանության ամրապնդմանը ուղղված լուծում է: Բոլոր նրանք, ովքեր համարձակություն ունեն ձեռնոց նետել «սրբության սրբոցին», «միակին», «անփոխարինելիին» նրանց համար օրենքը գործում է դաժանորեն՝ ողջ խստությամբ: Դա ոչ թե արդարադատություն է, այլ պարզ, բնազդային մակարդակում գտնվող վրեժխնդրություն:
Դա համեմվում է, իհարկե, այնպիսի արտահայտություններով, ինչպես, օրինակ, «պետության եւ պետականության դեմ իրականացվող հանցագործություն», դատավճիռները կարդում են դատավորի պատմուճանով, փայտյա մուրճով անձինք, բայց դա էությունը չի փոխում: Շատ հարաբերական է, թե իրականում ով է պետականության դեմ հանցագործություն անում՝ ցուցարարների վրա կրակո՞ղը, այդ կրակողին «չբացահայտողն» ու չպատժո՞ղը, պետության ու քաղաքացիների ունեցվածքը անպատիժ գռփո՞ղը, կասկածելի ապացույցներով աջ ու ձախ դատավճիռներ շռայլողնե՞րը, իրենց իշխանությունը հավերժացնելու համար Սահմանադրությունը անընդմեջ փոխողնե՞րը, երկրի ինքնիշխանությունը մի գիշերվա մեջ սկուտեղով այլ երկրին նվիրողնե՞րը, թե դրա դեմ տարբեր ձեւերով ու եղանակներով դիմադրողները: