Ավարտվեց ԵԼՔ դաշինքի խմբակցության նիստը, որից հետո խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանը լրագրողների հետ ճեպազրույցում տեղեկացրեց, որ խմբակցությունը կոնսենսուսի չի եկել:
«Արձանագրվել է, որ կա ըմբռնում, որ առաջիկա անելիքների վերաբերյալ կուսակցություններից յուրաքանչյուրը կարող է կայացնել որոշում: Որոշել ենք, որ կուսակցություններից յուրաքանչյուրը կարող է իր անելիքների վերաբերյալ ունենալ պատկերացումներ ու որոշումներ, որոնք 100 տոկոսով չեն համընկնում գործընկերների որոշումների հետ եւ իրագործել»,- ասաց նա:
Հարցին՝ կարելի՞ է եզրակացնել, որ ՔՊ-ն դուրս կգա Ազատության հրապարակ, Փաշինյանն ընդգծեց, որ կոնկրետ ապրիլի 1-ին ու 3-ին գործողություններ անելու վերաբերյալ որեւէ որոշում չկա, սակայն հիմա հստակ է, եթե իրենք ցանկանան որեւէ միջոցառում անել, դաշինքի համար դա խոչընդոտ չի լինի:
«Քաղաքացիական պայմանագիրը ներկայացրել էր իր դիրքորոշումը, մոտեցումներն ու պատկերացումները, որոնց մեջ կան տարբերություններ, համընկնումներ, հիմա քանի որ ժամանակը գնում է, եւ մենք ասում ենք՝ պետք է ինչ-որ հանգրվանի գանք, մենք որպեսզի ժամանակ չկորցնենք, այսպես ենք որոշել: Քննարկումները կարող են շարունակվել, նոր տարբերակներ կարող են լինել: Տեսեք, խոսում ենք ապրիլի 1-ի ու 3-ի մասին, սակայն դեռ այնտեղ էլ կոնկրետ որոշում չկա, թե որ տարբերակով է լինելու»,- բացատրեց պատգամավորը:
Նա հավելեց, որ այսօրվա քննարկումների բոլոր սցենարներում փողոց դուրս գալու տարբերակը ներկա էր, տարբերությունը վերաբերում է կոնֆիգուրացիաներին: