«Պոլիմետալ Արմենիա» սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերությունը քիչ առաջ մամուլի հաղորդագրություն տարածեց, որով տեղեկացնում է, որ «առաջնահերթ կարեւորելով իր գործունեության դրական հանրային ընկալումը»՝ դադարեցնում է Լոռու մարզի Ալավերդի եւ Շնող, Տավուշի մարզի Նոյեմբերյան եւ Կողբ համայնքների վարչական տարածքներում երկրաբանահետախուզական աշխատանքների ծրագրի՝ շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության փորձաքննության իրականացման եւ այդ գործընթացի շրջանակներում հանրային քննարկման կազմակերպման ուղղությամբ աշխատանքները:
Ընկերությունը տեղեկացնում է, որ որոշմանը նախորդել է Տավուշի մարզի Նոյեմբերյան համայնքի ղեկավարի, ավագանու անդամների եւ քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ ընկերության ներկայացուցիչների հանդիպումը, որի շրջանակներում համայնքի ներկայացուցիչների հնչեցրած դիրքորոշումներն ուղղված են եղել Նոյեմբերյանի տարածքում երկրաբանահետախուզական աշխատանքների կատարումը բացառելուն:
Նախօրեին, «Հայկական ժամանակ»-ի հարցերին ուղարկված գրավոր պատասխանում ընկերությունը նշել էր, որ հիմք չի տեսնում ուսումնասիրություններից եւ հետագայում հանքեր շահագործելու մտքից հրաժարվելու համար:
«Որպես ընկերություն, որը երկարաժամկետ հեռանկարում ռազմավարական նպատակներ ունի, մենք բնական ենք համարում գործունեության տարածքի լեռնահանքային ներուժի վերհանման մեր մտադրությունը: Լոռու եւ Տավուշի մարզերի տարածքներում երկրաբանահետախուզական աշխատանքների ծրագրի շրջանակներում մեր կողմից իրականացվելիք ներդրումները կարող են կազմել մի քանի միլիոն ԱՄՆ դոլար: Մենք մտադրությունից հրաժարվելու հիմքեր չենք տեսնում եւ ակնկալում ենք, որ բոլոր շահագրգիռ կողմերը համարժեք կգնահատեն այդ ներդրումների նշանակությունը բնակավայրերի տնտեսության համար: Հուսով ենք նաեւ, որ ծրագրի քննարկումը կընթանա կառուցողական հունով»,- պատասխան նամակում գրել էր «Պոլիմետալ Արմենիա»-ի ներկայացուցիչը:
Ավելի վաղ, «Հայկական ժամանակ»-ի մարտի 13-ի համարում գրել էինք, որ մարտի 20-ին Տավուշի մարզի Նոյեմբերյան համայնքում տեղի է ունենալու հանրային քննարկում «Պոլիմետալ Արմենիա» ընկերության կողմից մարզի Նոյեմբերյան եւ Կողբ համայնքների տարածքում երկրաբանահետախուզական աշխատանքներ իրականացնելու վերաբերյալ:
Հայկական բնապահպանական ճակատ նախաձեռնության անդամ, աշխարհագրագետ Լեւոն Գալստյանը մեր զրույցում միանշանակ պնդել էր, որ ոչ մի նոր մետաղական հանքավայր Հայաստանում չպետք է շահագործվի: «Այդ տեղանքը, ինչպես ամբողջ Հայաստանը, այնպիսի տարածք է, որ այդտեղ հանքարդյունաբերական գործունեությունը բերում է, բերելու է էկոլոգիական այնպիսի վնասների, որոնք անհամատեղելի են այդ գործունեության հետեւանքով ստացված արդյունքների հետ: Դրանք չեզոքացրել են բոլոր այլ տեսակի գործունեությամբ զբաղվելու հնարավորությունները: Այդ կարծիքը միանշանակ է ու փաստերն այնքան շատ են, որ ապացուցման կարիք էլ չունեն»,- ասել էր Լեւոն Գալստյանը՝ նշելով, որ Պոլիմետալ ընկերությունը սովորական օֆշորային ընկերություն է, որը ՌԴ-ում, Ղազախստանում եւ Հայաստանում հանքեր է շահագործում:
Սա այն քիչ դեպքերից է, երբ Հայաստանում հանրային կարծիքի ճնշման տակ, որեւէ ընկերություն ստիպված է լինում հետ կանգնել իր նպատակներից եւ դադարեցնել բնակչության շահերից չբխող գործունեությունը: