Վրաստանի վարչապետ Գեորգի Կվիրիկաշվիլին ու այդ երկրում Հայաստանի դեսպան Ռուբեն Սադոյանը տարբեր թվեր են ներկայացնում ՀՀ-ից ու Ադրբեջանից Վրաստան տուրիստական այցելությունների մասին:
Մի քանի օր առաջ Բաքվում գտնվող Վրաստանի վարչապետ Գեորգի Կվիրիկաշվիլին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հետ հանդիպման ժամանակ, հայտարարել էր, որ Վրաստան այցելուների քանակով Ադրբեջանն առաջին տեղում է: «Ադրբեջանն առաջին տեղում է Վրաստան այցելուների քանակով, ինչը շատ ուրախալի է»,- նշել էր Վրաստանի վարչապետը՝ հղում կատարելով վիճակագրական տվյալներին:
Մի քանի օր անց, մարտի 13-ին Վրաստանում ՀՀ դեսպան Ռուբեն Սադոյանն այդ երկրի Արդարադատության նախարար Թեա Ծուլուկիանիի հետ հանդիպման ժամանակ կարելի է ասել հեռակա կարգով «պատասխանել» էր Կվիրիկաշվիլիի հայտարարությունը կամ «ուղղել» նրան։
Խոսելով տուրիստական այցելությունների մասին՝ դեսպանը նշել էր, որ առաջին տեղում Հայաստանն է եւ նույնպես վկայակոչել վիճակագրական տվյալներ:
«Դեսպան Սադոյանը նշեց, որ 2017թ. Վրաստան այցելուների քանակով Հայաստանն առաջին տեղում էր (1․7 միլիոնից ավելի) եւ հույս հայտնեց, որ այդ թիվն այս տարի ավելի կմեծանա՝ միաժամանակ նշելով, որ պետք է ամեն ինչ անել, որ ՀՀ քաղաքացիներն իրենց հնարավորինս հարմարավետ զգան եղբայրական Վրաստանում»,- ասված է ՀՀ ԱԳՆ-ի տարածած պաշտոնական հաղորդագրության մեջ:
Հատկանշական է, որ Սադոյանը հստակ նշում է այցելությունների ժամանակահատվածի մասին, իսկ Կվիրիկաշվիլին՝ ոչ: Սակայն ենթադրվում է, որ խոսքը կրկին 2017 թ.-ի մասին է:
Իսկ ինչ է ասում Վրաստանի պաշտոնական վիճակագրությունը: Ըստ պաշտոնական վիճակագրության, 2017 թ-ին Վրաստան այցելած մարդկանց քանակը կազմել է շուրջ 7,5 մլն, որոնցից միայն 3,5 մլն է համարվում զբոսաշրջիկ, քանի որ այդ երկրում մնացել են 24 ժամից ավել:
Նույն աղբյուրը վկայում է, որ անցյալ տարի այցելուների թվով երկրների շարքում առաջին տեղում իսկապես Հայաստանն է: ՀՀ-ից Վրաստան է այցելել 1,7 մլն մարդ, որը 14,8 տոկոսով գերազանցում է նախանցած տարվա ցուցանիշը: Ադրբեջանը 1,69 մլն (աճը՝ 11,2 տոկոս) այցելուներով երկրորդ տեղում է, Ռուսաստանը՝ երրորդ (1,39 մլն մարդ, աճը՝ 34,1 տոկոս), Թուրքիան՝ չորրորդ (1,2 մլն մարդ):