Ահասարսուռ տվյալների հետքերով. ԱՆ-ն քաղցկեղի դեմ պայքարի հայեցակարգ կմշակի
Վերջին օրերին Հայաստանում դարձյալ սկսեց ակտիվորեն շրջանառվել ու տագնապ առաջացնել World Life Expectancy («Կյանքի տեւողությունն աշխարհում») էլեկտոնային պարբերականի 2016 թվականի հրապարակումը, ըստ որի՝ ուռուցքային հիվանդություններից մահացության ցուցանիշով մեր երկիրը զբաղեցնում է առաջին տեղը՝ 172 երկրների շարքում:
Կայքը, հղում անելով Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) 2014 թվականի տվյալներին, նշում է, որ Հայաստանում 100 000 բնակչի հաշվով քաղցկեղից մահվան դեպքերը կազմել են շուրջ 230: Երկրների ցանկը եզրափակում են Նիգերիան եւ Գաբոնը՝ համապատասխանաբար 53 եւ 51 դեպքերով:
ՀՀ առողջապահության նախարարություն ուղարկված հարցմամբ խնդրել էինք մեկնաբանել ներկայացաված պատկերը ու նաեւ պարզաբանել առողջապահության նախարարության դիրքորոշումը, թե Հայաստանում չարորակ նորագոյացությունների տարածմանը որքանով է նպաստում հանքարդյունաբերությունը, եւ եթե դա համարվում է դեպքերի ավելացմանը նպաստող հանգամանք, ապա արդյո՞ք մտադրություն կա համապատասխան ահազանգ հնչեցնելու եւ կոչ անելու, որպեսզի ձեռնարկվեն անհրաժեշտ միջոցառումներ՝ բնակչության առողջությունը չվտանգելու ուղղությամբ:
Չարորակ նորագոյացություններից մահվան դեպքերի քանակով Լոռու մարզը տարիներ շարունակ համարվում է առաջատար: Իսկ այստեղ, ինչպես հայտնի է, հանքարդյունաբերությունը դրված է ամուր հիմքերի վրա: Բնակչության առողջության համար պատասխանատու գերատեսչությունը, սակայն երկրի ընդերքի այս բզկտումը չի որակել մահաբեր ու առաջ քաշել տարածքի բնակիչներին պաշտպանելու անհրաժեշտության խնդիր:
«Ինչպես ամբողջ աշխարհում, այնպես էլ Հայաստանի Հանրապետությունում վերջին տարիներին նկատվում է չարորակ նորագոյացությունների հիվանդացության եւ մահացության աճի միտում: Հաշվի առնելով հիվանդացության եւ մահացության ցուցանիշների տարեց տարի արձանագրվող աճը աշխարհի գրեթե բոլոր երկրներում, այն ձեռք է բերում պետական նշանակություն: Համաձայն ԱՀԿ տվյալների՝ մահացության, հիվանդացության եւ հաշմանդամության բարձր մակարդակների համար չարորակ նորագոյացությունների մահվան արտաքին պատճառները, զարգացման ռիսկի գլխավոր գործոնները կապված են ապրելակերպի եւ վնասակար վարքագծային սովորությունների հետ»,- նշվում է ՀՀ առողջապահության նախարարության աշխատակազմի ղեկավար Նելսոն Զուլոյանից ստացված պատասխան գրության մեջ:
Զուլոյանը նաեւ տեղեկացնում է, որ նախարարի  հրամանով ստեղծվել է աշխատանքային խումբ՝ Հայաստանի Հանրապետությունում չարորակ նորագոյացությունների դեմ պայքարի հայեցակարգի մշակման նպատակով:
Անդրադառնալով World Life Expectancy կայքի հրապարակած տվյալներին, ըստ որի՝ Հայաստանում յուրաքանչյուր 100 000 բնակչի հաշվով քաղցկեղից մահանում է մոտ 230 մարդ, նշենք, որ մեր երկրի պաշտոնական վիճակագրության համաձայն նույն 2014 թվականին այդ ցուցանիշը կազմել է մոտ 190 դեպք՝ 100 հազար բնակչի հաշվով: