Երեւանի պետական համալսարանի ռեկտոր Արամ Սիմոնյանից այսօր հետաքրքվեցինք՝ ուսումնասիրե՞լ է ռոմանագերմանական ֆակուլտետի փոխդեկանի անվան հետ կապված միջադեպի մասին տեղեկությունները եւ ի՞նչ եզրակացության է հանգել:
Շաբաթ օրը հայտնի էր դարձել, որ բուհի իր աշխատասենյակում ծեծի է ենթարկվել նշված ֆակուլտետի փոխդեկան, 37-ամյա Գեւորգ Բարսեղյանը: Պատճառը, ըստ այդ տեղեկությունների, եղել է այն, որ Բարսեղյանն ուսանողուհիներից մեկին տարօրինակ առաջարկություններ է արել, որի հայրն Արցախի Հանրապետության բարձրաստիճան պաշտոնյա է: Ուսանողուհին այդ մասին տեղեկացրել է իր բարեկամներին, որոնք էլ եկել են համալսարանի ռոմանագերմանական ֆակուլտետի վարչական շենք ու իր աշխատասենյակում հորդորել են փոխդեկանին, որ այլեւս նման պահվածք չցուցաբերի, սակայն տեսնելով, որ Գ. Բարսեղյանը հակառակվում է, հարվածներ են հասցրել:
«Ինչ-որ բաներ ուսումնասիրել եմ... Ինչ էլ որ լինի, խնդիրները եղել են կենցաղային հողի վրա: Կապ չունեն համալսարանի հետ: Դա իրենց անձնական գործն է, բայց, այնուամենայնիվ, ես գտնում եմ, որ նման դեպքում, եթե նա պաշտոնատար անձ է (իսկ ինքը դեկանի տեղակալ է), նույնիսկ կենցաղային հողի վրա այդպիսի խնդիրները իրավունք չեն տալիս նման ձեւով պահել: Եվ այդ պատճառով ես երեւի իրեն կխնդրեմ ազատել դեկանի տեղակալի պաշտոնը: Նա գիտությունների թեկնածու է, դոցենտ է, թող շարունակի դասախոսել, բայց արդեն դեկանի տեղակալի պաշտոնը զբաղեցնել երեւի չի կարող: Կապ չունի, որ խնդիրն ուղիղ համալսարանին չի առնչվում, բայց միեւնույն է, տհաճ բան է: Կարծում եմ, որ մանկավարժի կոչմանն այնքան էլ հարիր չէ»,- մեր հարցին պատասխանելով՝ ասաց ԵՊՀ ռեկտորը:
Պաշտոնից ազատման դիմում գրելու խնդրանք-առաջարկով Արամ Սիմոնյանը դեռ չի դիմել Գեւորգ Բարսեղյանին. «Ես իրենից պահանջել եմ բացատրություն: Դա կլինի, դեկանի բացատրոթյունն էլ կլինի, նոր կորոշեմ: Բայց, ամենայն հավանականությամբ, այդպես կորոշեմ»:
Ռեկտորը չմանրամասնեց, թե ինչ կենցաղային խնդրի մասին է խոսքը: Չհերքեց նաեւ ուսանողին ինչ-որ առաջարկություն անելու մասին տեղեկությունը: «Չեմ կարող ասել, անհատների հարաբերություն է, ես ինձ իրավունք չեմ վերապահում մտնել դրա մեջ: Համալսարանի դասապրոցեսի, քննությունների, դասախոսությունների հետ դա ոչ մի կապ չունի: Դրանք զուտ անձնական հարաբերություններ են՝ անձնական հողի վրա: Եթե ինչ-որ խնդիրներ կան, թող զբաղվեն պատկան մարմինները: Դա մեզ հետ կապ ունի այնքանով, որ մեր աշխատակիցն է եւ մեր ուսանողը: Այդ իսկ պատճառով՝ ես բացատրություն եմ պահանջել եւ, ըստ այդմ, որոշակի վարչական նկատողություններ կանեմ»,- ասաց ԵՊՀ ռեկտոր Արամ Սիմոնյանը: