Վերջապես, առաջացած մի շարք խնդիրներից հետո, Երեւանի «Յանկի» փաբում այսօր տեղի ունեցավ Վրաստանի նախկին նախագահ, Օդեսայի նախկին նահանգապետ Միխեիլ Սաակաշվիլիի ինքնակենսագրական «Ուժերի զարթոնք» գրքի հայերեն թարգամնության շնորհանդեսը։
Գրքի թարգմանիչ Միքայել Նահապետյանը շնորհանդեսի սկզբում իր խոսքում նշեց, որ թեպետ վստահ չի կարող ասել, այնուամենայնիվ ինքը կարծում է, որ գրքի շնորհանդեսի՝ Չարենցի տուն-թանգարանում եւ Նոյյան տապան գրախանութում չեղարկելը իսկապես ճնշումների հետեւանք էր՝ թեկուզ հենց մարդկանց անձնական ամբիցիաների բերումով։
Նահապետյանը խոսեց գիրքը թարգմանելու իր մոտիվացիայի մասին․
«Ես սա չեմ թարգմանել Սաակաշվիլու համար, ես սա չեմ թարգմանել, որովհետեւ Սաակաշվիլու անձի նկատմամբ մեծ զգացմունքներ ունեմ։ Սա թարգմանել եմ, որովհետեւ այստեղ տեսել եմ մի տեքստ, որը պիտանի է մտածելու ու քննադատելու համար։ Ես այստեղ տեսել եմ պետության կառուցման մի պատմություն, որը ներկայացված է Սաակաշվիլու տեսանկյունից։ Կա նաեւ հակադիր տեսանկյուն, որտեղ ասում են, որ այստեղ ամեն բան սուտ է։ Եվ ես կարծում եմ, որ դա քննարկելու անհրաժեշտություն կա։ Այն փաստը, որ Վրաստանը մեր աչքի առջեւ փոփոխությունների է ենթարկվել, մեզ պիտի ստիպի մտածել այդ փոփոխությունների խթանման մասին։ Սա է իմ մոտիվացիան, որ ես ուզել եմ՝ գիրքը թարգմանվի»,-ասաց Նահապետյանը։
Գրքի թարգմանիչ Միքայել Նահապետյանը
Գրքի մասին տարբեր հարթակներում ամենատարբեր կարծիքներ հնչեցին՝ Սաակաշվիլին հակահայ գործիչ է, չի կարելի նման քաղաքական կերպարի գիրքը թարգմանել հայերեն, այն էլ՝ շնորհանդես անել ու վաճառել, անարգանքի սյունին պիտի գամել մարդկանց, ովքեր կվաճառեն գիրքը եւ այլն։ Նահապետյանն այս ամենին արձագանքեց մեկ նախադասությամբ․ ինքն իրեն հաջողված կզգա, եթե քննարկումներ լինեն գրքի բովանդակության շուրջ, այլ ոչ թե Սաակաշվիլու անձի։
«Յանկի» փաբի հիմնադիր Մանուկ Սուքիասյանը նշեց, որ ինքը խրախուսում է ցանկացած նման գաղափար։ Մեր հարցին, թե Սուքիասյանն ինչպե՞ս կմեկնաբանի ԱԺ պատգամավոր Շիրակ Թորոսյանի այն հայտարարությունը, որտեղ վերջինս ասում է, թե անարգանքի սյունին կգամի այն հաստատության ղեկավարին, որտեղ կտեսնի նման գիրք, արդյոք իրենք չե՞ն վախենում ճնշումներից, փաբի հիմնադիրը պատասխանեց․
Փաբի հիմնադիր Մանուկ Սուքիասյանը
«Ովքեր նման հայտարարություններ են անում, թույլ տվեք ասել, կոնֆորմիստներ են։ Անարգանքի սյունին գամելու շատ այլ մարդիկ կան»։
Մանուկ Սուքիասյանն ասաց, որ որեւէ ճնշում չի կարող ազդել իր որոշման վրա, եւ որ ինքն այս միջոցառումը մեծ հարգանքով է անցկացնում այստեղ։
Շնորհանդեսին ներկա էր նաեւ ԵԼՔ խմբակցության պատգամավոր Գեւորգ Գորգիսյանը։ Նա ասաց, որ ինքը ցանկացած հարթակում պատրաստ է աջակցել նման նախաձեռնություններին, որովհետեւ, անկախ նրանից, թե ինչ գիրք է, Հայաստանում չպիտի լինի գրաքննություն։