ՀՀԿ-ի կողմից առաջադրված ՀՀ նախագահի թեկնածու Արմեն Սարգսյանը երեկ ՀՀԿ-ի եւ ՀՅԴ-ի հետ հանդիպումներից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց, որ դեռ որոշում չի կայացրել Սերժ Սարգսյանի առաջարկն ընդունելու հարցով եւ դեռ պետք է մնացած ուժերի հետ էլ հանդիպի։ Արդյո՞ք մնացած ուժերի հետ հանդիպումից հետո Արմեն Սարգսյանը կարող է չցանկանալ առաջադրվել ՀՀ նախագահի թեկնածու, պատասխանեց քաղաքագետ Արմեն Բաղդասարյանը։
- Պարոն Բաղդասարյան, ՀՀԿ-ի կողմից առաջադրված նախագահի թեկնածու Արմեն Սարգսյանը երեկ ՀՀԿ-ի եւ ՀՅԴ-ի հետ հանդիպումից հետո ասել է, որ դեռ վերջնական որոշում չի կայացրել եւ պետք է հանդիպի մյուս երկու ուժերի՝ ԵԼՔ-ի եւ Ծառուկյան խմբակցության հետ, արդյո՞ք այդ հանդիպումը կարող է փոխել իրադարձությունների ընթացքը, եւ Արմեն Սարգսյանը հրաժարվի դառնալ նախագահի թեկնածու։
- Չեմ կարծում, ես կարծում եմ, որ դրանք ավելի շատ արարողակարգային միջոցառումներ են, եւ նա իր որոշումն արդեն կայացրել է։ Քանի որ նպատակ կա ներկայացնել, որպես լայն կոնսոլիդացիա, հիմա դրան ուղղված քայլեր են կատարվում։ Բնականաբար, Սերժ Սարգսյանը նրան նախագահի պաշտոնը հրապարակավ չէր առաջարկի՝ առանց նախնական համաձայնությունը ունենալու։
- Առաջին փուլով ընտրվելու համար ՀՀԿ-ին եւ ՀՅԴ-ին անհրաժեշտ է եւս 14 ձայն, եւ դա կարող է տալ միայն Ծառուկյան խմբակցությունը, կօգնի՞ Ծառուկյան խմբակցությունը։
- Ես հավանական եմ համարում, որ Ծառուկյան դաշինքը կվարվի այնպես, ինչպես վարվել է ԱԺ նախագահի ընտրության ժամանակ։ Այսինքն՝ պատգամավորներին թույլ կտա, որ նրանք քվեարկեն ըստ սեփական հայեցողության, իրենց խղճի մտոք։
- Խղճի մտոք 14 հոգի իրենց ձայնը կտա՞ն Արմեն Սարգսյանին։
- Ես կարծում եմ, կտան միանշանակ, նույնիսկ ավելի շատ։
- Ստացվում է, որ Ծառուկյան խմբակցությունը չի՞ ցանկանում բացահայտ ցույց տալ, որ ընտրելու է ՀՀԿ թեկնածուին։
- Դիրքորոշումը, իհարկե, Ծառուկյան դաշինքը կարտահայտի, բայց ես կարծում եմ, որ այդպես կլինի։ Ուրիշ բան, եթե ՀՀԿ-ն բանակցեր Ծառուկյան դաշինքի հետ այդ հարցով, բայց երեկ Վահրամ Բաղդասարյանն ասաց, որ ՀՀԿ-ն չի բանակցելու, թող Արմեն Սարգսյանն ինքը բանակցի։