Նախորդ գիշերն ամենացուրտն է եղել. առաջիկա օրերին ջերմաստիճանը կհասնի մինչեւ +17-ի
Նախորդ գիշեր՝ հունվարի 28-ի լույս 29-ի գիշերը, Հայաստանում գրանցվել է այս տարվա ամենացածր ջերմաստիճանը: Արարատյան դաշտում օդի ջերմաստիճանը եղել է -4 -5 աստիճան, լեռնային շրջաններում՝ ընդհուպ մինչեւ -20:
Բայց, չնայած այսպիսի կտրուկ փոփոխությանը, ՀՀ ԱԻՆ հիդրոմետ ծառայության օդերեւութաբանության կենտրոնի պետ Գագիկ Սուրենյանը մեզ հետ զրույցում նշեց, որ օդի ջերմաստիճանը շարունակել է մնալ կլիմայական նորմայից բարձր: Մասնագետն, ինչպես հայտնի է, այս ձմռան ընթացքում հաճախ է կրկնել, որ գրանցվող ջերմաստիճանը կլիմայական նորմայից բարձր է մինչեւ անգամ 10 աստիճանով:
Կանխատեսվում է, որ պայմանավորված Հայաստան ներթափանցող հարավ-արեւմտյան տաք օդային հոսանքներով, մինչեւ փետրվարի 3-ը օդի ջերմաստիճանն աստիճանաբար կբարձրանա: Ըստ առանձին բնակավայրերի՝ 8-15 աստիճանով:
Վաղը ցերեկը՝ հունվարի 30-ին, ամենաբարձր՝ +3 +8 աստիճան կդիտվի Տավուշի մարզում: Ամենացածր՝ մինչեւ -4 աստիճան սպասվում է Շիրակում, Կոտայքի, Արագածոտնի եւ Վայոց Ձորի լեռներում, Գեղարքունիքում: Արդեն փետրվարի 3-ին հանրապետությունում առավելագույն ջերմաստիճանը, ըստ օդերեւութաբանական կանխատեսումների, կլինի +14 +17 աստիճան: Եղանակն այդքան տաք կլինի Սյունիքի հովիտներում:
Նույն փետրվարի 3-ին ամենացածր ջերմաստիճանը կլինի 0 +5: Այն կդիտվի Շիրակում, Կոտայքի, Արագածոտնի եւ Վայոց Ձորի լեռներում:
Հունվարի 29-ի ցերեկը, 30-ի ցերեկը, 31-ին, փետրվարի 1-ի ցերեկը, 2-3-ը սպասվում է առանց տեղումների եղանակ: Հունվարի 30-ի գիշերը, փետրվարի 1-ի գիշերն առանձին շրջաններում սպասվում է թույլ ձյուն: Նույնը վերաբերում է նաեւ Երեւանի առանձին հատվածներին: