M-6 միջպետական ճանապարհին գտնվող թունելներն այսօրվանից կփակվեն (լուսանկարներ)
Հունվարի 10-ից վերսկսվել են M-6 Հայաստան-Վրաստանի սահման միջպետական ճանապարհի հիմնանորոգման աշխատանքները: Նախորդ տարվանից մեկնարկած շինարարությունը տեղ-տեղ ավարտված է, տեղ-տեղ՝ ընթացքի մեջ: Կատարվող մեծածավալ աշխատանքները ամբողջությամբ փոխել են դժոխքի ճանապարհ անունը ստացած ավտոճանապարհի տեսքը:
Նեղ ու վտանգավոր ճանապարհները լայնացվել են, ժայռաբեկորները պայթեցվել ու հենապատեր կառուցվել: Նշված ճանապարհին նախկին տարիներին գրեթե ամեն օր ողբերգական վթարներ էին արձանագրվում ոչ միայն ճանապարհի նեղ լինելու, այլ նաեւ հաճախակի մեքենաների ձորն ընկնելու հետեւանքով: Այսօր արդեն խնդիրը, կարծես թե, լուծվում է: Իսկ հսկա բեռնատարները, որոնք մեծ դժվարությամբ էին անցնում 3 թունելներով, այսօր արդեն այդ խնդիրը չունեն:
Թումանյանից Ձորագետ ճանապարհի հիմնանորոգման աշխատանքներն իրականացնող «Կապավոր» ՍՊ ընկերության աշխատակիցները ներկայումս իրականացնում են թունելների երկարացման ու հողային աշխատանքներ: Չնայած եղանակային պայմանները չեն խոչընդոտում աշխատանքներին, սակայն վարորդների երթեւեկը լուրջ խնդիր է շինարարների համար, այն դանդաղեցնում է շինարարության ընթացքը:
Ընկերության տեղամասի պատասխանատու Բաղդասար Զարգարյանի խոսքով՝ իրենք ստիպված են լինելու հերթական անգամ որոշ ժամանակով փակել ճանապարհն ու արգելել մեքենաների ընթացքը. «Թե անվտանգության ու թե աշխատանքները ժամանակին կատարելու համար նպատակ ունենք մինչեւ փետրվարի վերջ փակենք ճանապարհը»,- ասաց նա, նշելով, որ ճանապարհը կփակվի հունվարի 24-ից, որպեսզի կարողանան վտանգավոր հատվածների շինարարությունն ավարտեն, որից հետո նոր միայն կբացվի երթեւեկության համար: Ձորագետ-Թումանյան ճանապարհահատվածը նախատեսվում է ասֆալտապատել ապրիլ ամսին, իսկ թունելները, որոնք երկարացվում են 25 մետրով, կավարտվեն փետրվար ամսվա վերջ:
Իսկ թե երբ կավարտվի ամբողջ շինարարությունը ու վարորդները Վանաձորից Բագրատաշեն երբ կերթեւեկեն հիմնանորոգված ճանապարհով՝ հայտնի չէ: Ներկայումս ճանապարհն առավել քան քարուքանդ է Ալավերդիից-Այրում հատվածում, որը մի քանի տարի չի սպասարկվել, իսկ հսկա փոսերն իսկական պատուհաս են դարձել վարորդների գլխին, որոնց միայն հույսը ապագայում սպասվող նորմալ ու անվտանգ ճանապարհն է: