670 հոսպիտալացված. ՀՀ-ում սուր շնչառական հիվանդություններն աճել են. ինֆեկցիոնիստ
Վերջին շրջանում Հայաստանում նախորդ տարիների նույն ժամանակահատվածի հետ համեմատ գրանցվել է սուր շնչառական հիվանդությունների  աճ: Աճել են նաեւ գրիպով հիվամդների թիվը։ Այս պահին հիվանդանոցներում ունենք 670 հոսպիտալացված։ Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀ ԱՆ գլխավոր ինֆեկցիոնիստ Արա Ասոյանը։
Նրա դիտարկմամբ, այս պահին սեզոնային հիվանդությունների մասին խոսքը, որոնց տարածմանը նպաստում է այն հանգամանքը, որ Նոր տարվա տոներով պայմանավորված ժողովրդի շփումը ավելանում է: Դրա հետեւանքով վարակն ավելի շատ է տարածվում։ «Իհարկե, տարվա ցուրտ ամիսները նույնպես կապ ունեն, վիրուսն իրեն շատ ավելի լավ է զգում հենց այս ժամանակ»,- ասաց Ասոյանը՝ հավելելով, որ 670 հոսպիտալացվածը հիմնականում մինչեւ 4 տարեկան երեխաներ են:
Մեծահասակները, ինչպես հայտնում է ՀՀ ԱՆ գլխավոր ինֆեկցիոնիստը, սուր շնչառական հիվանդությունների դեպքում ուղղակի քիչ են դիմում բուժհաստատություններ։
Միեւնույն ժամանակ նա վստահեցնում է, որ հանրապետությունում այն աստիճանի վտանգավոր վիճակ չէ, որ դպրոցների հետաձգման պահանջ լինի։ «Դպրոցներում չունենք բացակայությունների այն քանակը, որ նախարարությունը գնա այդ քայլին»,- հայտնեց Արա Ասոյանը։
Նրա տվյալներով՝ վերջին երեք օրերին Երեւանում դիմելիությունը պակասել է, իսկ մարզերում հակառակը՝ մի քիչ ավելացել։
Գլխավոր ինֆեկցիոնիստը նաեւ տեղեկացրեց ՀՀ-ում խոզի գրիպի մի քանի ոչ բարդ դեպքերի հայտանբերման մասին: Բայց տարածվածություն չկա, շտապեց հավելել նա. «Այժմ ՀՀ-ում գրիպի Ա եւ Բ տեսակներն են հանդիպում, իսկ խոզի գրիպը մտնում է Ա տեսակի մեջ»։